Slow jogging – jak zacząć treningi?
Mówi się, że biegać każdy może, choć w rzeczywistości nie wszystkim łatwo przychodzi przystosowanie się do dość znacznego wysiłku. Taki sport nie jest zbyt wymagający, lecz dla początkujących pokonanie dłuższego dystansu w szybszym tempie może być niewykonalnym zadaniem. Alternatywnym stylem sportu jest slow jogging – japońska odmiana biegu, która zdobywa u nas coraz większą popularność. W jaki sposób zacząć taką aktywność?
Czym jest slow jogging?
W dosłownym tłumaczeniu możemy odczytać dyscyplinę jako „wolny bieg”. Ta nazwa już mówi, z jaką dziedziną sportu mamy do czynienia, ponieważ slow jogging polega na pokonywaniu trasy w truchcie. Biegacz będzie poruszał się wolniej nawet od osoby idącej pieszo i jest to całkowicie normalne.
Czy taki trening ma sens? Jak dowiedli naukowcy, również podczas tak wolnego biegu nasze ciało spala odpowiednią ilość kalorii. Slow jogging ma zbawienny wpływ na układ krążenia, przez co serce efektywniej będzie pompować krew po całym ciele. Jednocześnie slow jogging nie jest aż tak wymagającym sportem i umożliwia prowadzenie swobodnej rozmowy z partnerem podczas treningu.
Czego potrzebujemy do rozpoczęcia treningów?
Na start nie musimy załatwiać profesjonalnych butów oraz odzieży sportowej. Wystarczą klasyczne Asics buty do biegania, oraz swobodna koszulka i spodenki, by rozpocząć slow jogging. Jeśli ta dyscyplina będzie przynosić nam satysfakcję i zdecydujemy się na kontynuowanie treningów, możemy rozbudować nasze akcesoria.
Specyfika biegu nie wymaga również żadnego przygotowania pod względem budowy fizycznej czy kondycji. Slow jogging nie powinien wywołać zadyszki ani dotkliwego bólu mięśni. To sport dla każdego, choć osoby z otyłością powinny skonsultować treningi z lekarzem. W ich przypadku bardzo często pojawiają się problemy ze stawami a nadmiar kilogramów w połączeniu nawet z wolnym biegiem może skończyć się kontuzją.
Rozgrzewka i w tym przypadku jest szczególnie istotna
Skoro taki bieg będzie wolniejszy od marszu, czy musimy się przed nim rozgrzewać? Takie pytanie często pojawia się u początkujących. Jak przed każdym sportem, również przed wolnym biegiem powinniśmy przygotować ciało do wysiłku. W ten sposób możemy uniknąć groźnych kontuzji stawów i nadwyrężenia mięśni.
Kilka ćwiczeń obejmujących wszystkie mięśnie ciała powinno wystarczyć. Rozgrzewkę powinniśmy przeprowadzić już w założonych butach Adidas Strutter, dzięki czemu nasze stopy jednocześnie przyzwyczają się do ich kroju. Rozgrzewkę najlepiej wykonać bezpośrednio przed treningiem w domowych warunkach lub na zewnątrz.