Slow jogging – co to jest i dla kogo jest to sport?
Bieganie dla początkujących może wydać się bardzo uciążliwym sportem. Zbyt duże wymagania, jakie sobie stawiamy często demotywują do dalszej pracy. Co, jednak gdy prędkość biegania wcale nie ma znaczenia w kontekście jego efektywności? Naukowcy udowadniają, że tzw. slow jogging może być równie ciekawą i korzystną dla organizmu formą spędzania wolnego czasu co bieganie.
Slow jogging – co to jest?
Już sama nazwa aktywności mówi nam, że będziemy mieć tutaj z biegiem w ekstremalnie wolnym tempie. Osobę uprawiającą taki rodzaj sportu łatwo poznać ze względu na bardzo wolne tempo poruszania się. Ten bieg może nawet wydać się dziwny, ponieważ amator aktywności będzie w rzeczywistości poruszał się wolniej niż pieszy.
W slow joggingu chodzi przede wszystkim o wprawienie całego ciała w ruch, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu. Podczas aktywności musimy czuć się na tyle swobodnie, by móc przykładowo swobodnie porozmawiać z trenującym wspólnie kolegą.
Czy takie bieganie ma sens?
Jak udowadniają liczni japońscy naukowcy, taki sport również może przynieść wiele korzyści dla naszego ciała. W trakcie biegania wcale nie liczy się szybkość, lecz umiejętna praca poszczególnych par mięśni. Slow jogging podobnie jak klasyczny bieg w truchcie wzmacnia naszą kondycję i poprawia działanie układu krążenia.
Dodatkowo to dyscyplina niewymagająca większego przygotowania. Wystarczy jedynie założyć wygodne buty Nike Zoom 2k i po krótkiej rozgrzewce można przystąpić do treningu. Regularny bieg może korzystnie przyczynić się do utraty wagi i wzmocnić całe nasze ciało.
W jaki sposób zacząć slow jogging?
Zawsze przed treningiem powinniśmy wykonać rozgrzewkę, by przygotować ciało na większy wysiłek. Choć slow jogging nie jest aż tak wymagający, lepiej poświęcić kilka minut i porozciągać mięśnie, by później nie cierpieć z powodu kontuzji. Najlepiej wykonać kilka prostych ćwiczeń takich jak wymachy rąk, przysiady czy wykroki, które pomogą przygotować całe ciało.
Pamiętajmy również o właściwych butach Air Max 90. Najlepiej postawić na warianty ściśle dopasowane do kształtu stopy, dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować pozycję w trakcie treningu. Buty powinny być lekkie i elastyczne, zapewniając jednocześnie pełną stabilizację kończyn na twardej asfaltowej nawierzchni.