sobota, 20 kwietnia 2024r.

Prowadzenie firmy – jakie podatki? Jakie rozliczenie podatkowe wybrać dla kancelarii prawnej?

photo 1572274408891 758281498b72ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Prowadzenie własnej działalności zawsze jest związane z koniecznością odprowadzania podatków. Obowiązek ten dotyczy wszystkich właścicieli firm bez względu na to, czym dokładnie się zajmują. Co więcej, z tego typu zobowiązaniami muszą liczyć się również prawnicy prowadzący kancelarie prawne. Jaki podatek powinni odprowadzać adwokaci i od czego zależy wybór rozliczenia podatkowego?

Podatki w kancelarii prawnej

Osoba prowadząca kancelarię adwokacką ma do wyboru, aż trzy formy opodatkowania: podatek liniowy, podatek wg skali oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda z tych form ma swoja wady i zalety, dlatego prawnik chcący założyć własną działalność powinien dobrze przemyśleć, która forma opodatkowania będzie dla niego najlepsza.

Oczywiście wybór ten dotyczy wszystkich firm wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej. Poza tym na wybór formy opodatkowania mają wpływ przychody oraz wydatki.

Tutaj niezwykle ważna jest dogłębna analiza, dzięki której będzie można dopasować najlepszą formę opodatkowania. Podatki musi płacić każdy adwokat prowadzący własną działalność bez względu na to, czy jest to praca w kancelarii, czy praca zdalna.

Jaka forma opodatkowania jest najlepsza?

Jak już wiadomo wybór formy opodatkowania, zależy od wielu czynników, jednak czy wyróżniamy formę opodatkowania, która może przynieść najwięcej korzyści? Otóż wielu prawników, jako formę opodatkowania wybiera ryczałt.

Jest to podatek naliczany od przychodu, a więc określenie kwoty, jaką należy zapłacić jest bardzo proste. Stawka tego podatku wynosi 17%, co dla wielu działalności jest najlepszym rozwiązaniem. Podatek ten, co prawda został wprowadzony, jako forma rozliczenia dla adwokatów stosunkowo niedawno, ale już zyskał na popularności.

Co więcej, wielu adwokatów decyduje się na program do obsługi kancelarii prawnej. Takie rozwiązanie ułatwia zarządzanie nie tylko danymi klientów, ale również pozytywnie wpływa na kwestie prowadzenia finansów kancelarii oraz rozliczeń podatkowych.

Prowadzenie własnej kancelarii prawnej – czy warto?

Własna kancelaria prawna pozwala na osiąganie znacznie większych przychodów, niż w przypadku zwykłego zatrudnienia. Jest to świetna opcja, która w większości przypadków przynosi wysokie dochody.

Jednak, aby kancelaria adwokacka mogła się rozwijać i pozyskiwać nowych klientów ważna jest jej reklama oraz kompetentność osoby prowadzącej kancelarię. Niestety nie każdy jest w stanie poprowadzić własny biznes, dlatego zanik podejmiemy decyzję o założeniu własnej firmy, należy się zastanowić, czy będzie to dla nas opłacalne.