poniedziałek, 21 października 2024r.

Praca w Niemczech – ile godzin? Czy pracodawca może sam ustalić maksymalny czas pracy osoby zatrudnionej?

photo 1561708465 618441a93b7ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx3b3JrJTIwd29ya2VkfGVufDF8MHx8fDE2NTYxODc1NDgixlibrb 1.2.1q80w1080

Zatrudnienie w Niemczech to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Wiele osób decyduje się na pracę w Niemczech, jednak nie każdy zna konkretne przepisy dotyczące pracy za granicą. Jedną z kwestii, która nie zawsze jest jasna dla osób wyjeżdżających w celach zarobkowych do Niemiec to ilość godzin, które powinien przepracować pracownik w ciągu dnia.

Tygodniowy czas pracy w Niemczech

Czas pracy oraz konkretne godziny, w jakich będzie pracował pracownik, zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej pracy. Standardowy czas pracy w Niemczech wynosi maksymalnie 8 godzin dziennie. Oznacza to, że w ciągu tygodnia pracownik powinien przepracować 40 godzin.

Oczywiście istnieją wyjątki, gdzie tygodniowy czas pracy może się wydłużyć do 48 godzin. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż w niektórych branżach czas ten może ulec skróceniu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w budownictwie, gdzie czas pracy w sezonie zimnym jest krótszy, niż w sezonie letnim.

Czy przerwy w czasie pracy w Niemczech są płatne?

Ilość oraz długość przerw zależy od kilku czynników. W tym przypadku ważna jest ilość godzin, które pracownik będzie musiał spędzić w pracy. Należy jednak wiedzieć, że bez względu na to, ile czasu będzie trwała przerwa pracownicza nie jest ona wliczana do wynagrodzenia.

Przepisy regulują przerwę, jaka należy się pracownikowi, a więc pracodawca powinien przestrzegać tychże zasad. W przypadku dłuższego czasu pracy w ciągu dnia długość przerwy może wynosić nawet 45 minut. Ponadto przerwa pomiędzy pracą musi wynosić 11 godzin, ponieważ jest to czas, kiedy pracownik ma prawo do odpoczynku, a pracodawca nie może osoby zatrudnionej do pracy.

Niekiedy może się zdarzyć, że pracodawca nie postępuje zgodnie z przepisami, dlatego powinniśmy wtedy skorzystać z porady prawnika. Adwokat polsko-niemiecki udzieli porady oraz jeżeli zajdzie taka potrzeba zajmie się sprawą. Zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy wykorzystują swoich pracowników, a więc w takich sytuacjach należy odpowiednio zareagować.

Czas pracy kobiet w ciąży

W momencie, kiedy kobieta spodziewa się dziecka warunki zatrudnienia w niektórych przypadkach, powinny ulec zmianie. Oczywiście mowa tutaj o kobietach zatrudnionych w warunkach mogących mieć szkodliwy wpływ na kobietę i jej nienarodzone jeszcze dziecko. Poza tym przepisy te odnoszą się również  kobiet w ciąży pracujących więcej, niż 8.5 godziny w ciągu dnia.

Każda kobieta w ciąży może pracować nie więcej, niż 8.5 godzin dziennie. Czas ten może być krótszy, jednak pracodawca ma zakaz zmuszania kobiet ciężarnych do pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy.