środa, 28 lutego 2024r.

Kto może prowadzić kadry i płace? Jakie kryteria powinien spełnić kandydat?

unnamed file 1

Prowadzenie działu kadr i płac to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie doświadczenie i wiedzę, ale również wykonywać swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem. Dział kadr i płac może być prowadzony wyłącznie przez osoby, które już wcześniej pracowały na takim samym stanowisku. Jeżeli planujemy zatrudnić kogoś do kadr i płac, warto wiedzieć, kogo powinniśmy szukać.

Prowadzenie kadr i płac – komu zlecić?

W dziale kadr i płac znajdziemy wszystkie informacje dotyczące pracowników. Poza tym to właśnie tam wystawiane są m.in. skierowania na badania dla pracownika, świadectwa pracy lub przyjmowane wnioski o urlopy pracownicze.

Zakres prac, jakie należy wykonywać, pracując w dziale kadr i płac jest szeroki, dlatego właściciel firmy, powinien dokładnie sprawdzić, kogo przyjmuje na powyższe stanowisko. Od tego zależy, czy kadry i płace będą odpowiednio prowadzone oraz nie dojdzie do popełnienia błędów.

W momencie poszukiwania specjalisty do kadr i płac należy sprawdzić zarówno doświadczenie, jak i wykształcenie kandydata. Co więcej, dosyć istotne są również opinie poprzednich pracodawców. Prowadzenie kadr i płac byłoby niemożliwe w przypadku zatrudnienia niedoświadczonych osób, a więc nie można przyjąć kogoś bez odpowiedniego doświadczenia.

Specjalista ds. kadr i płac – gdzie szukać?

Niestety pomimo wielu osób szukających pracy nie zawsze jest łatwo pozyskać dobrego pracownika. W sytuacji, kiedy nie będziemy mogli znaleźć odpowiedniego kandydata, należy poświęcić na to nieco więcej czasu.

Nawiązanie współpracy z kimś, kto nie ma zbyt dużego doświadczenia lub nie pracował w dziale kadr i płac może nie być dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak pomimo długich poszukiwań wciąż nie możemy znaleźć pracownika, warto rozważyć nawiązanie współpracy z zewnętrznym biurem, które zajmie się zleconymi przez nas pracami. Dzięki temu mamy pewność, że powierzone zadania będą należycie wykonane, a my zyskamy gwarancję, że nie dojdzie do popełnienia żadnych błędów.

Cechy dobrego pracownika działu kadr i płac

Osoby pracujące na wyżej wymienionym stanowisku muszą cechować się zaangażowaniem, pracowitością, dokładnością oraz powinny indywidualnie podchodzić do każdego zadania, jakie muszą wykonać. Bardzo ważną cechą jest również otwartość, ponieważ osoby pracujące w dziale kadr i płac każdego dnia mają kontakt innymi pracownikami.

Znalezienie takiej osoby wcale nie jest proste, co może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie firmy w momencie, gdy są braki kadrowe. Szukanie nowego pracownika należy rozpocząć od razu, ponieważ wtedy szybciej znajdziemy odpowiednią osobę.