Klimatyzacja samochodowa – jak dbać o nią, by działała prawidłowo?
Bez niej wielu z nas nie wyobraża sobie jazdy. Mowa o klimatyzacji, która, bądź co bądź znacznie ułatwia nam przemieszczanie się. Jednak jak każdy układ, również o system klimatyzacji trzeba odpowiednio dbać. Często w trakcie eksploatacji zapominamy o nim, co może skutkować późniejszymi awariami i kosztowną wymianą… A wystarczy kilka prostych kroków, aby tego uniknąć… Jakich? O tym w dzisiejszym artykule…
Wymiana filtrów to podstawa…
Powietrze przed wtłoczeniem przechodzi przez specjalny filtr. Odpowiada on za zbieranie pyłów i drobnych zanieczyszczeń z powietrza. Warto tutaj pamiętać o regularnej wymianie elementu. Odkładający się brud na jego ściankach może doprowadzać do obniżenia sprawności całego układu.
Takie środowisko wpływa również na rozwój bakterii. Mogą one gromadzić się i rozmnażać na ściankach filtra. Początkowo efekt nie jest widoczny, jednak po pewnym czasie obawy wzbudzać może zapach, jaki wydziela klimatyzacja samochodowa. Kraków jest jednym z miast, w którym często z podobnymi problemami spotykają się mechanicy warsztatów samochodowych.
Ważne są także inne elementy układu.
Słaba wydajność systemu klimatyzacji może wynikać również z innych kłopotów. Zbyt niski poziom czynnika chłodzącego czy kłopoty z działaniem chłodnicy mogą generować problemy z działaniem całego systemu. Dlatego nie należy bagatelizować żadnych objawów. Nieprzyjemny zapach, nierówna praca, czy dziwny stukot, wydobywający się spod maski może świadczyć o poważnym problemie. Serwis klimatyzacji w takim przypadku będzie koniecznością.
W szczególnie zaniedbanym systemie niekiedy potrzebna jest całkowita wymiana. Często kłopoty wynikają z zanieczyszczonego skraplacza, czy filtra wewnątrz kabiny, którego wymiana pomaga przywrócić pierwotną sprawność. Warto jednak podkreślić, że każda wizyta w warsztacie to dodatkowe koszty, dlatego lepiej zrobić wszystko, aby jej uniknąć.
Jak dbać o klimatyzację?
Oto kilka porad, które z pewnością zwiększą żywotność i funkcjonalność systemu:
- przed włączeniem klimatyzacji w rozgrzanym pojeździe dobrze jest na chwilę otworzyć wszystkie okna. Wpłynie to na przyspieszenie wymiany powietrza w środku,
- dobrze jest odpowiednio ustawić nawiew – najlepiej jeśli zimne powietrze dmuchać będzie na przednią szybę i nogi,
- warto dostosować parametry chłodzenia do warunków. Klimatyzowanie do niskich temperatur wewnątrz przy upalnym dniu może skończyć się szokiem termicznym,
- lepiej zwiększać wydajność wentylatora niż zmniejszać temperaturę.