środa, 17 kwietnia 2024r.

Kadry i płace – co warto wiedzieć? Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku?

Kadry i płace - co warto wiedzieć? Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku?

Dział kadr i płac jest bardzo ważną częścią każdej firmy. Wielkość działalności nie ma tutaj żadnego znaczenia z racji tego, że każda firma ma wobec pracowników i innych instytucji takie same obowiązki. Osoby chcące założyć działalność po raz pierwszy muszą wiedzieć, czym dokładnie jest ten dział i dlaczego warto zatrudnić doświadczonego pracownika.

Kadry i płace – zakres działań

Zakres obowiązków osoby pracującej w kadrach jest dosyć duży jednak jedna z najważniejszych kwestii to wypłata wynagrodzenia. Pracownicy muszą otrzymywać wynagrodzenie zgodne z umową, jaka została podpisana między nimi a pracodawcą. Oczywiście kwota ta może się różnić w zależności od ilości przepracowanych godzin lub premii.

Poza tym specjalista ds. kadr i płac jest odpowiedzialny za sporządzanie umów, wniosków o urlop, czy świadectw pracy. Co więcej, taka osoba musi kierować pracowników na badania okresowe, które są konieczne do tego, aby osoba zatrudniona mogła rozpocząć lub kontynuować pracę.

Dokładny zakres obowiązków, jeżeli chodzi o prowadzenie kadr i płac zależy w dużej mierze od ilości pracowników, a także wielkości firmy. Im większe jest przedsiębiorstwo tym pracownik, ma więcej obowiązków.

Współpraca z innymi instytucjami

Praca w kadrach to nie tylko wypłaty wynagrodzeń i gromadzenie danych o pracownikach. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi również prowadzić rozliczenia z instytucjami tj. urząd skarbowy i ZUS.

Jest to niezbędne do tego, aby firma działała zgodnie z prawem i odprowadzała należne podatki. W innym przypadku mogłyby zostać nałożone kary lub inne konsekwencje. Niektórym firmom zwyczajnie nie opłaca się zatrudniać dodatkowego pracownika, dlatego też korzystają oni z usług zewnętrznych biur rachunkowych.

Takie rozwiązanie jest w większości przypadków bardzo opłacalne, co jeszcze bardziej zachęca do rozważenia takiej propozycji. Jednak pomimo korzystania z takich usług trzeba pamiętać o nadzorowaniu wszystkich pozostałych działów w swoim przedsiębiorstwie.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Aby mieć pewność, że dział kadr i płac będzie funkcjonował bez zarzutu, trzeba zatrudnić na to stanowisko doświadczonego pracownika. Odpowiednie kwalifikacje i wiedza są niezbędne do tego, żeby dana osoba mogła samodzielnie pracować w kadrach.

Dodatkowo istotne są również studia, które powinny być ukończone przez potencjalnego kandydata. Zakres wiedzy, jaki musi posiadać taki pracownik jest bardzo duży, a więc ukończenie odpowiedniego kierunku z dobrą oceną jest w tym przypadku niezbędne.