środa, 17 kwietnia 2024r.

Jakie konsekwencje może ponieść niemiecki pracodawca za nieterminową wypłatę wynagrodzenia za pracę? Jakie działania powinien podjąć pracownik?

photo 1575282343536 469af953c6e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2M3x8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTEixlibrb 1.2.1q80w1080

Brak wynagrodzenia bądź opóźnienie w wypłacie to zazwyczaj olbrzymi stres dla pracowników. Każdy pracownik ma prawo do swojego wynagrodzenia i nie ma tu znaczenia, jaką umowę miał podpisaną, czy to, jak długo pracował, gdyż zawsze musi otrzymać należne mu pieniądze. Niestety zdarza się, że jednak pracodawca nie płaci w terminie. Co grozi takiemu pracodawcy za nieterminową wypłatę wynagrodzenia?

Konsekwencje dla pracodawcy za nieterminową wypłatę wynagrodzenia

Otrzymywanie wynagrodzenia w terminie jest dla pracownika niezwykle istotną kwestią. Spłata rat, rachunki, czy bieżące wydatki to coś, czego nie da się uniknąć. Brak wynagrodzenia w terminie wcale nie ułatwia tej sytuacji, a wręcz przeciwnie może doprowadzić do wielu poważnych problemów na tle finansowym.

Jeżeli pracodawca, u którego jesteś zatrudniony zwleka z wypłatą wynagrodzenia, masz prawo do działania. Do kroków, jakie możesz podjąć, zalicza się: naliczanie odsetek, odmowa wykonywania pracy, wezwanie do wypłaty wynagrodzenia, czy wniesienie pozwu do sądu. Ponadto możesz również udać się specjalisty, jakim jest prawnik w Niemczech, który pomoże Ci wyegzekwować zaległe wynagrodzenie.

Czy można utracić uprawnienia do otrzymania własnego wynagrodzenia?

Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, to zbyt długie zwlekanie z wyegzekwowaniem wynagrodzenia może spowodować, że stracisz do niego prawo. Jak to jest możliwe? Niekiedy informacje zawarte w umowie lub zbiorowych układach pracy mogą określać konkretne okresy związane z ubieganiem się o zaległe wynagrodzenie.

W tym przypadku bardzo ważne jest przestrzeganie terminów, ponieważ tylko wtedy masz największe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Oczywiście prawo stoi tu po stronie pracownika, jednak ten także musi włożyć odrobinę wysiłku w to, żeby wygrać daną sprawę.

Dlaczego warto korzystać z pomocy prawnej?

Dochodzenie swoich praw i reagowanie na nieprawidłowości w miejscu pracy, jeżeli chodzi o zatrudnienie za granicą jest znacznie trudniejsze niż w przypadku pracy w swoim kraju. Jednak pomimo wykonywania pracy za granicą, możesz walczyć z nieuczciwością swojego pracodawcy, w czym pomoże Ci prawnik Niemiecki.

W końcu nikt inny tak dobrze, jak prawnik nie zna przepisów prawa. Ponadto korzystając z pomocy prawnej, masz też większe szanse na odzyskanie wynagrodzenia, ale również rozwiązanie wielu innych problemu związanych z pracą.