środa, 17 kwietnia 2024r.

Jakie firanki do pokoju dziennego się sprawdzą?

unnamed file 1

Mimo że firanki nie cieszą się już tak dużą popularnością, jak miało to miejsce w przeszłości, bez wątpienia stanowią ciekawą dekorację okien i warto wziąć je pod uwagę podczas urządzania pokoju dziennego. Jakie dekoracje okienne wybrać?

Firanki do nowoczesnego salonu

Firanki muszą być dopasowane do aranżacji salonu, czyli do koloru ścian, stylu wystroju, obić na meblach oraz podłogi. Ważne jest to, aby dopełniały wystrój i pozytywnie wpływały na wygląd pokoju. Kolorystycznie powinny pokrywać się ze ścianą, dzięki temu będą tworzyły jej przedłużenie, optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że będzie bardziej przytulne i jasne.

Dobrze sprawdzą się firany na przelotkach do salonu, to propozycja bardzo wygodna i praktyczna. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym wypadku niezbędny będzie karnisz rurkowy, zwany inaczej drążkowym.  On umożliwia swobodne rozciąganie materiały.

Dopasowane do okna

Firanki muszą być dopasowane do okna, jeżeli jest ono niewielkie, wówczas można spróbować optycznie je powiększyć, wystarczy wybrać odpowiedni materiał oraz umiejętnie je zawiesić. Pamiętajmy, że firany, którymi chcemy zasłonić okno, muszą być co najmniej dwukrotnie szersze od szerokości karnisza. 

Bez względu na to, czy kupujemy gotowe firany, czy decydujemy się na ich szycie, warto dokładnie wymierzyć okno, tylko wtedy możemy mieć pewność co do tego, że będą pasować i będą efektownie się prezentować. Należy wziąć pod uwagę także planowane upięcie firan i zasłon. Ponieważ są różne sposoby zawieszania firan, przed ich zakupem warto upewnić się, czy na pewno będzie można je powiesić na naszym karniszu. 

Nie tylko białe

Nowoczesny salon zazwyczaj jest utrzymany w minimalistycznym stylu. To, dlatego firanki muszą być lekkie, jednobarwne, bez zbędnych wzorów. Mimo że zazwyczaj wybiera się materiały w białym kolorze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby firanki były utrzymane w barwach beżowych, pastelowych, szarościach. Najważniejsze jest to, aby stylowo pasowały do aranżacji salonu. Dobrze sprawdzą się firanki żakardowe, odznaczające się delikatnością i bogatym wzornictwem. 

Firany to doskonałe rozwiązanie nie tylko w klasycznych wnętrzach, bo sprawdzą się również w minimalistycznych salonach. Choć bardzo często są zastępowane przez bardziej praktyczne rolety, firany mają swój urok i można dopasować je praktycznie do każdego wnętrza.