Jaki tynk gipsowy warto zastosować do zabezpieczenia salonu?
Rynek jest pełny różnego rodzaju mieszanek i zapraw tynkowych. Jedne są tańsze, za inne z kolei musimy zapłacić więcej. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy tynk nadaje się do pokrycia ścian. Dlatego warto starannie dobierać rodzaj zaprawy do planowanych remontów. Jaką mieszankę najlepiej wykorzystać podczas zabezpieczania salonu?
Zaprawy gipsowe pomogą stworzyć idealnie gładką ścianę
To idealny materiał do zabezpieczenia wewnętrznych powierzchni ścian. Z pomocą agregatu do tynków gipsowych łatwo przygotować idealną powłokę, która odznaczać się będzie wysokim poziomem gładkości. Zaprawa uchodzi za jedną z bardziej wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci.
Tynki gipsowe stosuje się powszechnie do zabezpieczania wszystkich pomieszczeń oprócz łazienek, w których z reguły poziom wilgoci jest bardzo wysoki. To praktyczna zaprawa, którą łatwo nałożyć ręcznie lub z pomocą agregatu do gipsu. Dzięki drobnoziarnistej strukturze łatwo uzyskać efekt idealnie gładkiej powierzchni, którą następnie można malować na dowolny kolor.
Tynki mineralne również można wykorzystać w salonie
To zaprawy cienkowarstwowe, które doskonale zabezpieczają ściany od zewnątrz oraz wewnątrz mieszkania. Przygotowane najczęściej na bazie składników mineralnych wspartych żywicą epoksydową tynki doskonale będą prezentować się w salonie. Choć są nieznacznie droższe, umożliwiają stworzenie wyjątkowej faktury, która przez wiele lat będzie cieszyć oczy domowników.
Tynki mineralne łatwo nakładać z pomocą agregatu, choć można wykorzystać również tradycyjne metody. Podczas zacierania łatwo przygotować powierzchnię o unikalnej fakturze typu kornik lub baranek. Choć tynki cienkowarstwowe cieszą się sporym zainteresowaniem, najczęściej służą jedynie do ozdobienia części ścian.
A produkty silikonowe?
To również doskonały typ zaprawy do zabezpieczenia powierzchni ścian, choć trzeba pamiętać, że odznaczają się one silnymi właściwościami hydrofobowymi. Mieszanka nie sprawdzi się zatem przy ścianach zawilgoconych, ponieważ nałożenie zaprawy może wywołać powstawanie grzybów i pleśni pod powłoką tynkową.
Tynki silikonowe dużo częściej stosowane są na zewnętrznych powierzchniach. Hydrofobowe właściwości generują zdolność do samoczyszczenia powłoki, co będzie szczególnie pożądanym efektem w przypadku budynków znajdujących się w pobliżu dróg. Tynki silikonowe uchodzą za bardzo wytrzymałe zaprawy, które po odpowiednim nałożeniu wytrzymają przez wiele lat.