czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jaki sprzęt RTG do kliniki weterynaryjnej wybrać?

unnamed file

Otwierając pracownię rentgenowską musimy odpowiednio dobrać aparat RTG oraz całe wyposażenie. To wiąże się z określeniem rodzaju akwizycji obrazowania, czyli tradycyjnej analogowej metody lub cyfrowej. W pierwszym przypadku do obrazowania wykorzystywane są klasyczne błony rentgenowskie, a w drugim cały proces przebiega cyfrowo.

W medycynie weterynaryjnej diagnostyka obrazowa daje możliwość postawienia bardziej precyzyjnej diagnozy. To powoduje, że wielu właścicieli lecznic dla zwierząt zastanawia się na wyposażeniem w sprzęt RTG własnego gabinetu.

Czy warto zainwestować w sprzęt analogowy do badań rentgenowskich?

Korzyści z zastosowania cyfrowych rozwiązań jest zdecydowanie więcej, niż przy analogowej metodzie. Technologiczne rozwiązania powoli zastępują analogowe klisze rentgenowskie obrazami cyfrowymi, a to powoduje, że inwestycja w analogowy sprzęt (choć tańszy), jest rozwiązaniem krótkowzrocznym.

Dodatkowo pamiętać należy, że analogowa pracownia wymusza posiadanie oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na wywoływanie klisz. To zwykle jest czynnikiem, który powoduje, że właściciele małych gabinetów weterynaryjnych nie decydują się na pracownię RTG. Również duże kliniki coraz rzadziej korzystają z analogowej metody radiograficznej, co wyniki ze słabszej jakości obrazów.

Akwizycja obrazu RTG analogowa i cyfrowa – zasadnicze różnice

Zdjęcie RTG w metodzie analogowej powstaje, kiedy promieniowanie przechodzi przez obrazowany obszar anatomiczny i dociera do kasety z błoną rentgenowską. Taką błonę należy wywołać w ciemni przez poddanie jej obróbce chemicznej. W rezultacie zdjęcie RTG nie jest najwyższej jakości, nawet przy idealnym ułożeniu pacjenta, a dodatkowo poziom dawki promieniowania jest dość wysoki.

W przypadku przejścia na cyfrowe obrazowanie można wykorzystać analogowy aparat RTG i zmienić kasety z błonami światłoczułymi na cyfrowy czytnik CR. Jest to o wiele szybsze i bardziej precyzyjne działanie, a zdjęcie można w czasie obejrzeć praktycznie w czasie rzeczywistym na monitorze.

Radiografia cyfrowa DR, czy warto zainwestować w cyfrowy aparat RTG?

Idealnym rozwiązaniem dla niewielkiej kliniki weterynaryjnej jest zakup cyfrowego aparatu RTG. Tu warto nadmienić, że nie wymagana jest duża przestrzeń, a niewielkich rozmiarów przenośny rentgen weterynaryjny pozwala na diagnozowanie w gabinecie lub w terenie. Akwizycja obrazu RTG całkowicie pomija tworzenie zdjęcia przez używanie kaset, a obraz z aparatu jest bezpośrednio przekazywany do monitora.

Warto jasno powiedzieć, że inwestycja w rozwój lecznicy to sięganie po coraz wydajniejsze cyfrowe rozwiązania.