środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak wyczyścić buty trekkingowe po wyprawie?

photo 1533702717 26a583582572cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDd8fGxhY29zdGUlMjBzaG9lc3xlbnwxfDB8fHwxNzAxOTg1ODY0fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Buty terenowe bardzo często ulegają zabrudzeniu. W trakcie wyprawy górskiej musimy pokonać zróżnicowany teren, przez co na cholewce cżęsto pojawiają się ślady błota. Jeśli zależy nam na tym, by utrzymać buty w dobrej kondycji, powinniśmy regularnie czyścić ich powierzchnię. W jaki sposób najlepiej to robić?

Agresywne detergenty mogą się tutaj nie sprawdzić

Obuwie trekkingowe bardzo często przygotowane jest z naturalnej skóry, która źle znosi działanie niektórych detergentów. Dlatego podczas czyszczenia obuwia lepiej zrezygnować z takich preparatów i zastąpić je zwykłą wodą z mydłem. W pierwszej kolejności możemy nawet spróbować usunąć błoto ręcznie lub z pomocą suchej ściereczki.

Nie warto jednak zeskrobywać mocno przyschniętego brudu z powierzchni obuwia na siłę. Takie działanie może osłabić strukturę cholewki i doprowadzić do powstania pęknięć oraz innych defektów. Dobrze jest przed czyszczeniem zwilżyć powierzchnię butów lacoste chaymon i odczekać kilka chwil, aż błoto częściowo się rozpuści.

Obuwie można myć letnią wodą

To jeden z najprostszych sposobów usuwania większości zabrudzeń z cholewki. Warto przed myciem przygotować sobie miskę z wodą oraz szczotkę do czyszczenia. Najlepiej gdy będzie ona miała miękkie włosie, które pozwoli usunąć zabrudzenia bez szkody dla materiału. Po wstępnym usunięciu luźnych zabrudzeń możemy przechodzić do właściwego czyszczenia z udziałem wody.

To doskonały sposób na pielęgnację asics butów po każdej górskiej wyprawie. Jeśli mimo czyszczenia zauważymy na powierzchni butów plamy, możemy zastosować delikatne detergenty dedykowane przez producenta obuwia. Po oczyszczeniu cholewki musimy odstawić produkty do wyschnięcia w suche i przewiewne miejsce.

W jaki sposób zabezpieczyć buty trekkingowe?

Jeśli mamy warianty przygotowane ze skóry powinniśmy nałożyć odżywkę. Taka dodatkowa warstwa ma przywrócić naturalny blask obuwia i zabezpieczyć jego zewnętrzną powierzchnię. Preparat powinniśmy stosować po każdorazowym czyszczeniu. Na tak przygotowaną powierzchnię cholewki możemy nałożyć jeszcze pastę, która zabezpieczy produkty przed działaniem wilgoci w trakcie następnej wycieczki.

Jak przechowywać obuwie trekkingowe? Jeśli nie planujemy ich prędko użyć, najlepiej pozostawić buty w ciepłym i przewiewnym miejscu. Musimy jednak pamiętać, by sprawdzić, czy produkty są w pełni suche. W przeciwnym razie na ich powierzchni mogą rozwinąć się bakterie i pleśń.