środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak wyczyścić adidasy zabrudzone błotem?

photo 1509316557442 08a701c1ecf1cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8Ym9vdHMlMjBuaWtlJTIwYWRpZGFzfGVufDF8MHx8fDE3MDkxNDAwMjV8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

W trakcie eksploatacji obuwia, powierzchnia cholewki niejednokrotnie zostanie pokryta zabrudzeniami. Bez regularnej konserwacji i czyszczenia takie produkty mogą szybko ulec uszkodzeniu. Błoto i inne nieczystości mogą osłabić delikatną strukturę włókien cholewki, co przyczyni się do szybszego zużycia produktów. Dlatego warto obuwie regularnie czyścić. W jaki sposób to robić?

Nie powinniśmy czekać aż błoto zaschnie

Czyszczenie najlepiej przeprowadzić po każdorazowym użyciu. Taki krok pozwoli utrzymać buty w odpowiedniej kondycji przez cały czas i zapobiegnie utrwalaniu się zabrudzeń na powierzchni. Większość zabrudzeń będziemy mogli wtedy usunąć ręcznie, bez potrzeby stosowania drogich dedykowanych detergentów.

Pozostawienie błota na powierzchni butów Adidas Terrex Eastrail nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ z czasem ulegnie ono zeschnięciu. Wtedy mechaniczne pozbycie się zabrudzeń może być trudniejsze i wywołać uszkodzenia cholewki. Dlatego warto zaraz po przyjściu do domu przeczyścić obuwie wilgotną szmatką lub opłukać cholewkę pod zimną wodą.

Jak usunąć poważniejsze plamy?

Gdy na powierzchnię butów wyleje nam się sok lub inna substancja koloryzująca, powinniśmy zastosować bardziej zaawansowane metody czyszczenia. Na samym początku warto przemyć produkty wodą z dodatkiem mydła. Jeśli to nie pomoże, możemy zastosować inne domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona czy ocet.

Bardzo trudne do usunięcia plamy musimy wywabić dedykowanymi środkami. Najlepiej w tym celu udać się do firmowego sklepu i zapytać sprzedawcę, jakie preparaty będą najlepsze do konkretnego modelu. Niektóre detergenty mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość butów Asics Gel Excite 9 i zamiast pomóc w usunięciu problemu, uszkodzić cholewkę.

Po czyszczeniu buty warto zakonserwować

Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku butów wykonanych ze skóry naturalnej. Materiał jest bardzo podatny na działanie wilgoci i zmiany temperatur, dlatego przed wyjściem w chłodniejsze dni warto zabezpieczyć go specjalną pastą. Można również stosować odżywki pielęgnujące, które odświeżą powierzchnię obuwia i nadadzą cholewce jedwabistego wyglądu.

Pastowanie musimy wykonać po dokładnym oczyszczeniu butów. W przeciwnym razie nałożona powłoka może być mniej trwała i nie spełniać należycie swojej funkcji. Po nałożeniu preparatu wystarczy odczekać kilka minut, aż powłoka przywrze do powierzchni butów, a nadmiar można będzie zetrzeć materiałową ściereczką.