wtorek, 28 stycznia 2025r.

Jak uzyskać wysoki połysk lakieru?

photo 1485291571150 772bcfc10da5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Idealny połysk karoserii wynika z perfekcyjnie przygotowanej powłoki lakierniczej. Taki efekt można osiągnąć wyłącznie przez zastosowanie właściwych narzędzi, oraz techniki. Dlatego właśnie odnowienie koloru auta jest tak kosztowne – aby efekt był naprawdę zadowalający, fachowcy muszą pracować niekiedy nawet kilka tygodni. Od czego zatem zależy idealny połysk?

Czym jest połysk? 

W dużym uproszczeniu to sposób, w jaki dana powierzchnia odbija światło. Każdy przedmiot stanowi naturalną barierę przykładowo dla promieni słonecznych. Poprzez częściowe pochłanianie światła, ludzkie oko może dostrzec kolory oraz intensywność danej barwy. Co ciekawe połysk nie zależy od zastosowanego odcienia, tylko od stopnia wypolerowania danej powierzchni.

Dlaczego karoseria się błyszczy? Wszystko dzięki idealnemu wypolerowaniu zewnętrznej powierzchni. Naniesiony lakier często ma matową strukturę. Dzieje się tak, ponieważ nowa powłoka zawiera nierówności, które rozpraszają światło. Stosując dodatkowe zabiegi wygładzamy powierzchnię do takiego stopnia, że całe padające światło odbijane jest w jednym kierunku. Ludzkie oko odbiera to jako idealny połysk.

Polerowanie pozwala wydobyć piękno

Podstawowym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest polerowanie. Dzięki temu zabiegowi możemy przywrócić karoserii pierwotny blask, lub nadać go nowo utworzonej powłoce lakierniczej. Sam sposób polerowania powinien  być jednak dokładnie przemyślany.

Aby zyskać optymalny efekt, trzeba przeprowadzić kilkustopniowe szlifowanie powierzchni. W pierwszej kolejności lakiernicy dokładnie czyszczą karoserię i usuwają z niej najmniejsze drobinki kurzu, które mogłyby zaburzyć proces. Następnie można przejść do polerowania. Stosuje się do tego mechaniczny system oraz pasty o różnej gradacji ścierniwa.

Jak polerować samochód?

W pierwszej kolejności trzeba zetrzeć nadmiar powłoki lakieru bezbarwnego. W tym celu najlepiej wykorzystać pastę ze ścierniwem o najwyższej gradacji, która odznacza się silnymi właściwościami tnącymi. Po wstępnym przeszlifowaniu, na matową powierzchnię nanosimy produkty z mniejszymi drobinami, które mają wyrównać powłokę i przygotować do końcowej obróbki.

Połysk nadają specjalne mleczka polerskie, które pomagają w usunięciu najdrobniejszych zabrudzeń. To produkty, które służą do końcowej obróbki i ostatecznego wygładzenia czyszczonej powierzchni. Najczęściej na tym etapie stosuje się też specjalne gąbki oraz pady przygotowane z filcu lub wełny, które zapobiegają powstawaniu defektów lakierniczych. Po zakończonym procesie auto należy umyć i można cieszyć się idealnym połyskiem!