czwartek, 25 kwietnia 2024r.

Jak skutecznie leczyć migrenę?

Automatycznie zapisany szkic

Migrena bardzo często mylona jest ze zwykłym bólem głowy, a tymczasem jest to ból o dużo większym natężeniu. Dotyka ona co najmniej kilku procent Polaków, którzy przez kilka dni w miesiącu muszą mierzyć się z chorobą bardzo utrudniającą codzienne funkcjonowanie.

Główne cechy migreny

Bóle migrenowe to schorzenie przewlekłe, które powinno być leczone pod okiem lekarza neurologa. W 95% procentach przypadków nie da się ustalić konkretnej przyczyny występowania migren. Pozostałe mogą być powodowane przez poważne nieprawidłowości w organizmie takie jak guzy mózgu, dlatego jest niezmiernie ważne, żeby już na wstępie wykonać diagnostykę.

Migrena charakteryzuje się bardzo silnymi bólami głowy, które z reguły są jednostronne. Jest to kłujący i promieniujący ból, który zwykle umiejscawia się w części potylicznej. Jednakże ból głowy może mieć charakter przemieszczający i osoby cierpiące na migrenę często boli tylna część głowy. Oprócz bólu chorzy muszą znosić cały szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak: mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Migreny zaczynają się nagle, jednak dają delikatne sygnały, które osoby chore są w stanie w miarę łatwo odczytać. Jest to niezmiernie ważne, bo warunkiem uśmierzenia bólu z pomocą leków jest ich jak najszybsze przyjęcie.

Jak leczy się migrenę?

Migrena to schorzenie bardzo trudne do wyleczenia i nie można jej pozbyć się zupełnie. Leczona bywa doraźnie albo w sposób profilaktyczny. Doraźne leczenie oznacza, że chory w przypadku wystąpienia ataku przyjmuje lek. Mogą to być różnego typu leki przeciwbólowe, jednak działają one tylko na część chorych. Znakomita część osób cierpiących na migreny musi przyjmować silniejsze leki, dedykowane tej chorobie, a mianowicie tryptany. Są to leki drogie i wydawane tylko na receptę. Pomagają one około 70% chorych. Gdy dana osoba cierpi na migreny wyjątkowo częste zachodzi potrzeba stosowania leczenia profilaktycznego, którego celem jest zmniejszenie ilości występowania ataków. Wtedy podaje się leki przeciwpadaczkowe, antydepresyjne oraz stosowane w kardiologii.

Jak jeszcze chorzy próbują poprawić swoją sytuację?

Migrena jest tak dokuczliwym schorzeniem, że wiele osób na własną rękę desperacko poszukuje innych rozwiązań i często bywają to metody naturalne. Niektórzy chorzy zgodnie z medycyną chińską starają się oczyścić organizm pijąc miksturę z jednej łyżki soku z cytryny, miodu i oliwy z oliwek. Inni starają się nawadniać organizm oraz przyjmować duże dawki magnezu. Są i tacy, którzy próbują leczyć się za pomocą ziół i tutaj wykorzystuje się głównie roślinę złocień maruna. Niektóre źródła medyczne wspominają także o korzystnym wpływie krioterapii na bóle migrenowe.