środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak prawidłowo dobrać buty robocze? Ważne czynniki, na które musisz zwrócić uwagę?

photo 1630683924997 fe27050a0416cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1OXx8d29ya2VyfGVufDF8MHx8fDE3MDIyOTY0ODd8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Obuwie ochronne to ważny element stosowany w większości miejsc pracy. Ochrona stóp jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku różnych stanowisk i czyhających tam niebezpieczeństw może dojść do uszkodzenia ciała. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie buty ochronne są odpowiednie do każdej pracy. Jak należy prawidłowo dobrać obuwie ochronne, aby spełniało ono prawidłowo swoją funkcję.

Buty ochronne, jak powinieneś je prawidłowo dobrać?

Najważniejszym elementem jest dobranie butów do stanowiska, na którym będziesz pracować. Wyróżnia się wiele modeli butów, w tym też półbuty ochronne, które mają różne zabezpieczenia. Najczęściej spotykamy się z obuwiem mającym specjalne metalowe noski, ale ostatecznie musisz wiedzieć, jednak to nie wszystko.

Obuwie może być wyposażone także specjalne w podeszwy antyprzebiciowe, materiał nieprzemakalny. Niekiedy buty muszą też posiadać właściwości elektrostatyczne. Ponadto bardzo ważny jest także rozmiar butów, które wybierzesz.

Istotne jest tutaj idealne dopasowanie obuwia do stopy. Jeśli buty będą zbyt duże lub zbyt małe, komfort pracy znacznie się zmniejszy, a także negatywnie wpłynie to na stan stóp. Najczęściej za zakup obuwia roboczego odpowiada pracodawca, dlatego pracownikowi pozostaje jedynie dobranie odpowiedniego rozmiaru.

Obuwie robocze – gdzie najczęściej je nosimy?

Noszenie obuwia roboczego wymagane jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia stóp. Buty ochronne są więc noszone na magazynach, w miejscach budowy, w halach produkcyjnych, ale także przez pracowników sklepów. Nie są to oczywiście jedyne miejsca, gdzie należy nosić obuwie robocze, a tylko niektóre z nich. Jeżeli istnieje ryzyko związane z uszkodzeniem stóp pracodawca, powinien zadbać o zabezpieczenie pracowników.

Poza obuwiem roboczym często spotyka się także inne elementy stroju roboczego, które także mają za zadanie zabezpieczyć pracownika m.in. odzież robocza, która chroni przed zabrudzeniem prywatnych ubrań osób zatrudnionych.

Czy jakość obuwia roboczego ma znaczenie?

Teoretycznie wszystkie buty robocze, powinny być dobrej jakości, aby zapewnić należytą ochronę pracownikowi. Jednak czy ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Niestety, przeglądając oferty dotyczące obuwia roboczego, nie zawsze można spotkać się z dobrymi jakościowo produktami. Dużą rolę odgrywa tutaj materiał, z którego zostały wykonane takie buty. Poza tym istotne są także zabezpieczenia, w które musi być wyposażone obuwie.