środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak prawidłowo dbać o zdrowie zębów na różnych etapach w życiu?

photo 1473232117216 c950d4ef2e14cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRpc3RyeXxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2ODk1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Utrzymanie uzębienia w dobrym stanie zdrowia przez całe życie nie jest łatwym zadaniem. Uzależnione jest to od wielu czynników, między innymi od uwarunkowań genetycznych, a także środowiskowych. Niewątpliwie edukacja, jak dbać o zdrowy uśmiech, już od najmłodszych lat też daje dobre rezultaty.

Jednakże wszystkie działania profilaktyczne warto uzupełnić okresowymi badaniami kontrolnymi u stomatologa. Dobrze jest wybrać odpowiednią placówkę, gdzie wykonuje się szereg niezbędnych czasem zabiegów takich jak chirurgiczne usuwanie ósemek. Kraków, to miasto, jak wiele innych, gdzie moźna znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Młode zęby – duże kłopoty. Jak im zapobiegać?

W dzieciństwie, już w fazie mleczaków, profilaktyka, odpowiednia pielęgnacja oraz opieka kontrolna stomatologa jest kluczowa. Jest to etap, w którym małe ząbki, zaniedbane, sprawiają dużo kłopotów. Mogą pojawić się pierwsze objawy próchnicy, albo zgryz nie rozwija się prawidłowo.

Aby w efekcie, w dorosłym życiu, człowiek nie miał problemów, takie patologiczne zmiany należy skutecznie leczyć już w dzieciństwie. Zaprzyjaźnienie malucha z fotelem dentystycznym od najmłodszych lat spowoduje również, że jako dorosły człowiek, nie będzie odczuwał strachu przed dentystą. To da gwarancję, że już przy pierwszych objawach chorobowych wdrożone zostanie leczenie.

Problemy z zębami w wieku dorosłym

Nawet zadbane i odpowiednio pielęgnowane zęby, w wieku dorosłym mogą przysporzyć wielu problemów. Najbardziej kłopotliwe są zęby mądrości, które późno sie wyrzynają. Zdarza się, że nie nastręczają problemów fizycznych, ale są podatne na ataki patogenów ze względu na swoje umiejscowienie w trudno dostępnych dla szczoteczki obszarach jamy ustnej.

Będąc pod opieką stomatologa pacjent jest na bieżąco informowany o ich stanie zdrowia. W przypadku pojawienia się pierwszych oznak choroby lekarz może zalecić usunięcie tych zębów. Ósemki to jedyne zęby, które usuwa chirurg, a taki zabieg wymaga specjalnej kwalifikacji i przygotowania pacjenta.

Zdrowe zęby w starszej osoby.

Niestety rzadko starsi ludzie pokazują nam w uśmiechu garnitur swoich własnych zębów. Dzieje się tak z kilku powodów i nie zawsze wiąże się to z brakiem dbałości o uzębienie. Starsze osoby mają coraz słabszy układ kostny i niedobory kluczowych witamin i mikroelementów.

W takich przypadkach częściowo może pomóc dieta, jednakże będzie to tylko opóźnienie procesu osłabienia dziąseł i wypadania zębów. Współczesna medycyna ma na ten problem dobrą radę. Są to implanty zębowe, wyglądające bardzo naturalnie, a jednocześnie wyjątkowo trwałe.