poniedziałek, 21 października 2024r.

Jak pobrać mocz do badania psa?

photo 1532482531816 15d1d00f280acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyMnx8dmV0JTIwYnVsbHRlcnJpZXJ8ZW58MXwwfHx8MTcwOTMyOTI2Mnwwixlibrb 4.0.3q80w1080

Na podstawie składu i konsystencji moczu da się zdiagnozować wiele chorób układu pokarmowego zwierzęcia. Dlatego badanie substancji z pęcherza jest podstawowym testem w trakcie diagnostyki zwierzęcia. Niestety pobór moczu u psa może być bardzo trudny do zrealizowania, ponieważ nie da się tego wprost zakomunikować pupilowi. W jaki sposób zatem zdobyć materiał do badania?

Zwierzę nie odda moczu na zawołanie

Niestety uzyskanie próbki moczu od psa może być bardzo kłopotliwym zadaniem. Jedynym sposobem na pobór odpowiedniej jakości materiału jest podstawienie czystego naczynia w miejsce kuwety i czekanie, aż pupil standardowo załatwi swoje potrzeby. Niestety taka próbka może być niemiarodajna ze względu na duże zanieczyszczenie.

Możemy także próbować wpłynąć na bardziej intensywne oddawanie moczu zwierzęcia poprzez częste podawanie mu miski z wodą. W ten sposób łatwiej zdobędziemy próbkę o odpowiedniej objętości. Pamiętajmy jednak, by zaraz po jej uzyskaniu, przelać ciecz do sterylnego pojemnika i zamknąć wieczko.

Cystoceneza ułatwi zdobycie materiału do badań

To podstawowy zabieg, który wykona dowolny weterynarz. Cystoceneza polega na punkcji pęcherza moczowego, czyli nakłuciu go cienką igłą i pobraniu odpowiedniej ilości płynu do badań. To prosty sposób na pobór miarodajnej próbki moczu od psa, która jednocześnie nie będzie w żaden sposób zanieczyszczona.

Zabieg nie jest bolesny dla zwierzęcia i przeprowadza się go w sterylnych warunkach. Pobrany materiał może niemal natychmiast być poddany potrzebnym analizom, które pomogą zdiagnozować większość chorób układu moczowego i pokarmowego. Cystoceneza nie jest przy tym kosztownym zabiegiem – jego wykonanie w prywatnej klinice będzie wiązać się z wydatkiem maksymalnie kilkudziesięciu złotych.

Jak przebiega punkcja pęcherza moczowego?

W pierwszej kolejności dobry weterynarz przygotowuje miejsce do wkłucia. Ze względów higienicznych, trzeba na początku ogolić niewielki fragment skóry pupila, by łatwiej można było dostać się do pęcherza moczowego. Następnie miejsce badania jest dezynfekowane, po czym weterynarz wbija cienką igłę i pobiera odpowiednią ilość materiału.

Po wkłuciu najczęściej nie zostaje nawet mała blizna, lecz miejsce poboru mimo wszystko zabezpiecza się ochronnym plastrem. Cystoceneza wykonywana jest w sterylnych warunkach, dzięki czemu ryzyko zakażenia podczas poboru jest bardzo niskie.