piątek, 19 kwietnia 2024r.

Jak nauczyć się pisać bezwzrokowo i wykorzystać to w biznesie?

Jak nauczyć się pisać bezwzrokowo i wykorzystać to w biznesie?

Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze to bardzo efektywna metoda pracy przy komputerze, która oszczędza wiele czasu. Choć powszechnie uważa się, że trudno jest posiąść taką umiejętność, to w praktyce okazuje się, że wystarczy odrobina determinacji, aby się tego nauczyć.

Czy warto uczyć się bezwzrokowego pisania na klawiaturze?

Obecnie bardzo dużo czasu spędzamy przed komputerem i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Komputery wykorzystujemy w pracy oraz w domu. Dzięki szybkiemu pisaniu na klawiaturze możemy dużo szybciej pozyskać potrzebne informacje. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna w życiu zawodowym. Warto, aby posiadały ją osoby, które wykonują prace sekretarskie oraz wszyscy ci, których praca w dużej mierze łączy się z pisaniem. Dotyczy to szczególnie dziennikarzy, pisarzy, tłumaczy czy copywriterów. Zapisanie takiej umiejętności w CV na pewno ułatwi zalezienie dobrej posady biurowej. Takie szybkie pisanie bardzo przyda się także w biznesie, bo tutaj jak nigdzie indziej sprawdza się zasada mówiąca, że czas to pieniądz.

W jaki sposób uczyć się samodzielnie?

Jeszcze kilkanaście lat temu bezwzrokowego pisania można było uczyć się jedynie z pomocą specjalnych programów komputerowych. Dzisiaj już mamy do wyboru wiele stron, gdzie naukę będziemy mogli prowadzić w trybie online. Są one bardzo dobrze skonstruowane w taki sposób, że prowadzą ucznia krok po kroku przez cały proces nauki. Zazwyczaj na takich stronach mamy wprowadzenie na temat zorganizowania miejsca pracy oraz ułożenia palców na klawiaturze. Cały sukces tej nauki tkwi w systematyczności i wytrwałości. Trzeba regularnie wykonywać ćwiczenia, które dotyczą poszczególnych znaków i liter. Nie należy przeskakiwać lekcji, próbując iść na skróty. Błędem jest także podglądanie liter i znaków. Bezwzrokowe pisanie polega na wyćwiczeniu pamięci ruchu, chodzi więc o to, aby nauczyć swoje palce reagować na poszczególne klawisze. Z czasem te działania zaczną odbywać się automatycznie.

Jak przebiega nauka bezwzrokowego pisania?

Najpierw musimy nauczyć się, które klawisze przynależą do których palców oraz jaka powinna być ich pozycja wyjściowa. Przechodząc przez kolejne lekcje uczymy się partiami znaków. Najpierw najłatwiejszych, a później dochodzą znaki wymagające równoczesnego przyciśnięcia drugiego klawisza. Na końcu uczymy się znaków górnych i cyfr. Po najprostszych lekcjach należy odbyć te trudniejsze, gdzie wpisuje się całe wyrazy, a na końcu zdania. W czasie nauki mamy liczne podpowiedzi. Na ekranie podświetla nam się właściwa litera, możemy też podejrzeć, który palec ma być użyty. Jeśli zrobimy błąd jest czerwone podświetlenie i sygnał dźwiękowy, trzeba, więc go poprawić. Uzupełnieniem nauki są gry, gdzie strącamy litery czy wyrazy wpisując je na klawiaturze. Gdy będziemy już bardziej zaawansowani możemy sobie zrobić test prędkości na całym tekście.