czwartek, 21 listopada 2024r.

Jak działają obrabiarki cnc? Wyjaśniamy

Jak działają obrabiarki cnc? Wyjaśniamy

Obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control) funkcjonują w przemyśle od kilkudziesięciu lat. Dzięki ich rozwojowi współczesna obróbka metali staje się łatwiejsza, dokładniejsza, wyeliminowany zostaje też tzw. czynnik ludzki. Dziś opiszemy w skrócie, jak działają obrabiarki CNC.

Obrabiarki CNC przenoszą dane cyfrowe na konkretny ruch

Dzięki wspomaganiu komputerowemu możliwe jest takie zaprogramowanie maszyny, by sama, bez konieczności interwencji ze strony operatora, obrabiała dany element lub serie elementów. To znacznie skraca czas obróbki, a także sprawia, że sam proces jest wydajniejszy i odbywa się z większą precyzją.

Wykorzystanie technologii CNC pozwala również na bardziej ekonomiczne gospodarowanie materiałem – komputer obliczy wszystko w taki sposób, by straty były jak najmniejsze. Obrabiarki na bieżąco sprawdzają też, czy cały proces przebiega prawidłowo i jest zgodny z dokumentacją projektową, co przekłada się na doskonałą jakość elementów opuszczających finalnie maszynę.

Jakie typy obrabiarek CNC spotykamy?

Współcześnie coraz częściej zastępuje się obrabiarki konwencjonalne maszynami CNC. Te pierwsze są raczej polecane do niewielkich narzędziowni oraz wszędzie tam, gdzie prowadzi się produkcję jednostkową. Większe przedsiębiorstwa korzystają z dobrodziejstw technologii CNC i wykorzystują w procesie obróbki takie maszyny, jak tokarki, szlifierki, frezarki, automaty prętowe i tokarskie.

Maszyny wspomagane komputerowo działają na podobnej zasadzie i składają się z nośnika danych, stanowiącego urządzenie wejściowe i zawierającego informacje sterujące, napędów połączonych z osiami przesyłu oraz przetwornika danych odpowiedzialnego za przetwarzanie informacji.

Obrabiarki CNC we współczesnym przemyśle

Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie przedsiębiorstw z branży samochodowej, medycznej czy lotniczej bez obrabiarek CNC. To właśnie dzięki tym maszynom możliwe jest produkowanie komponentów i części do maszyn, śrub wykorzystywanych np. podczas operacji i wielu innych przedmiotów, bez których nie moglibyśmy funkcjonować.

Wiele mówi się o tym, że maszyny CNC są tak precyzyjne, ponieważ podczas pracy nie musi im fizycznie asystować człowiek. Warto jednak zauważyć, że wciąż podstawą pracy każdej obrabiarki jest umiejętność jej odpowiedniego zaprogramowania. Znajomość układu sterowania maszyny i specjalnych programów CAD/CAM jest niezbędna, by w pełni wykorzystać potencjał każdego urządzenia. Wciąż zatem w procesie obrabiania CNC niezbędny jest człowiek – wykwalifikowany fachowiec, bez pomocy którego żaden projekt nie zostanie tak naprawdę urzeczywistniony.