piątek, 29 marca 2024r.

Jak dentysta wyrywa zęba? Dlaczego wielu pacjentów wciąż omija gabinety stomatologiczne?

photo 1642977058952 8a7903b1cb3fcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1MHx8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE2ixlibrb 4.0.3q80w1080

Ekstrakcja zęba to zabieg, którego obawia się wielu pacjentów. Pomimo że ząb wyrywany jest w znieczuleniu, a nad pacjentem cały czas czuwa specjalista, osoby potrzebujące pomocy stomatologicznej wciąż zwlekają z usunięciem zębów, których już i tak nie da się uratować. Jak wygląda cały proces wyrwania zęba i dlaczego nie należy obawiać się tego zabiegu?

Usunięcie zęba – jak wygląda?

Wyrwanie zęba to zabieg, którego czas nie przekracza zazwyczaj godziny. Sam proces wyrywania zęba zaczyna się od podania znieczulania, które wpływa na większy komfort pacjenta znajdującego się na fotelu dentystycznym. Następnie specjalista oddziela więzadła trzymające ząb, po czym przystępuje do jego usunięcia.

Niekiedy stomatolog Wrocław musi użyć wiertła, za pomocą którego usunie warstwę kości. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie zębodołu, aby nie zostały tam resztki wyrwanego zęba, gdyż może to doprowadzi do stanu zapalnego, a w konsekwencji przykrych dolegliwości u pacjenta.

W przypadku dziąsła, które zostało nacięte zakłada się szwy. Należy wspomnieć, że nacinanie dziąsła odbywa się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Kto może wykonać zabieg ekstrakcji zęba?

Ekstrakcja zęba może być wykonywana przez stomatologa lub chirurga. To, kto będzie się zajmował usunięciem, zależy od tego, w jakim stanie jest ząb. Ponadto wpływ ma także to, czy jest to ząb całkowicie dostępny, czy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym.

Bardziej skomplikowane zabiegi związane z koniecznością nacięcia dziąsła oraz założenia szwów najczęściej zlecane są chirurgowi, który ma dużo większe doświadczenie i możliwości, jeżeli chodzi o ekstrakcję zębów. Założone szwy zostają po kilku dniach ściągnięte, a specjalista sprawdza, jak przebiega proces gojenia się miejsca, gdzie usunięto ząb.

Dlaczego pacjenci boją się usuwania zębów?

Niestety wciąż wielu pacjentów obawia się wizyt u stomatologa. Co więcej, duża ilość pacjentów zwleka z usunięciem zębów, co może prowadzić do poważnych powikłań w obrębie jamy ustnej. Obawa przed dentystą dotyczy w dużej mierze nie tylko samego leczenia, ale podejścia stomatologa do pacjenta.

Oczywiście niektórzy obawiają się również bólu w czasie leczenia, jednak obecnie stosowane są znieczulenia, które całkowicie eliminują dolegliwości bólowe w trakcie trwania zabiegów stomatologicznych. Ekstrakcja zębów pomimo tego, że nie jest przyjemna nie powinna być odwlekana, ponieważ zły stan uzębienia wpływa na cały organizm.