niedziela, 04 czerwca 2023r.

Jak czyścić komin? Podpowiadamy skuteczne sposoby

unnamed file 7

Przed sezonem grzewczym, czyszczenie komina to podstawa. Zimowe miesiące, w których kotły wykorzystywane są niemal codzienne powodują odkładanie się sadzy i zanieczyszczeń na ściankach komina. Ich nadmiar może nie tylko niekorzystnie wpływać na efektywność usuwania spalin. Tworzy to także zagrożenie wybuchu pożaru sadzy, która pod wpływem wysokiej temperatury może ulec ponownemu zapłonowi. Warto zatem regularnie czyścić kominy, lub skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jak zrobić to domowymi sposobami?

Zastosuj szczotkę kominiarską

Przy regularnym czyszczeniu komina, sprawdzi się standardowa szczotka. Warto zadbać o produkt z odpowiednim przedłużeniem, który pozwoli w sposób komfortowy oczyścić wszystkie zakamarki systemu kominowego. W serwisach udostępniane są również zestawy z kilkukilogramowym obciążnikiem w kształcie kuli oraz stalową linką, za pomocą której można manewrować szczotką podczas czyszczenia.

Konserwację komina najlepiej przeprowadzić od góry. W ten sposób, przy mniejszym wysiłku można będzie zeskrobać sadzę i nieczystości, które automatycznie spadną na dno systemu grzewczego. Trudniejsze i bardziej wymagające jest pozbycie się resztek smoły, które często oblepiają systemy kominowe. W takim przypadku warto zapatrzyć się w grube rękawice i pomocnika. Aby usunąć te nieczystości, należy przeciągnąć kilkukrotnie szczotkę po całej długości komina kierując się w górę i w dół.

Jak wyczyścić komin bez wychodzenia na górę?

Osoby z lękiem wysokości, również mogą zadbać o swój system usuwania spalin. Co prawda pełne czyszczenie komina powinno być przeprowadzone zarówno od strony dachu jak i od dołu, są jednak sposoby, by pozbyć się sadzy bez odwiedzenia dachu.

W takim przypadku można zastosować czyszczenie od dołu. W ten sposób również pozbędziemy się niepożądanych substancji, jednak w znacznie bardziej ograniczonym zakresie. Jeednak gdy zostały zastosowane stalowe systemy kominowe o nieskomplikowanej budowie, sposób może okazać się również bardzo skuteczny. Do czyszczenia można wykorzystać wycior do komina lub specjalny zestaw do usuwania sadzy dołączany do wiertarki.

Specjalny proszek do czyszczenia również jest skuteczny

Jednym ze sposobów okresowego usuwania zabrudzeń, jakie pokrywają systemy kominowe jest wykorzystanie specjalnego proszku. To mieszanina substancji chemicznych, których zadaniem jest rozluźnienie drobin sadzy i ich usunięcie z wewnętrzne powierzchni rury. Producenci proponują różnej jakości preparaty, które dostosowane są do konkretnego typu komina.

Jak je stosować? Wystarczy okresowo dosypać odpowiednią dawkę proszku do spalanego w kotle materiału. Poprzez jego rozgrzanie, lotne substancje chemiczne przejdą z dymem do wyższych partii komina i spełnią swoje zadanie. Sposób ten jest jednak skuteczny tylko wtedy, gdy stosuje się go regularnie – przy bardziej zanieczyszczonych systemach, warto skorzystać z obsługi kominiarza!