środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak czyścić glany? Podpowiadamy co zrobić, by lepiej je zakonserwować

unnamed file 4

Glany przeżywają obecnie tzw. drugą młodość. To obuwie, które coraz częściej zdobywa uznanie i wybierane jest zarówno przez panów jak i panie. Dawniej stanowiło ono domenę pasjonatów muzyki i przedstawicieli subkultur. Dziś jest powszechnie wykorzystywane podczas swobodnego wyjścia do pracy czy szkoły. O takie produkty jednak należy odpowiednio dbać… W jaki sposób? O tym w dzisiejszym artykule będzie więcej…

Czyścić obuwie czy nie?

Dawniej wśród posiadaczy butów chodził pogląd, że w ogóle nie powinno się ich konserwować. Zabrudzona, porysowana, często wręcz lekko złuszczona skóra miała być bardziej urokliwa. Obecnie ten pogląd się zmienia. Glany damskie nie są dziś już manifestacją odrębności – stanowią praktyczne obuwie, które stosujemy na co dzień.

Kolejnym argumentem przemawiającym za czyszczeniem obuwia jest możliwość przedłużenia jego żywotności. Odpowiednio zakonserwowane glany damskie wysokie będzie można stosować przez znacznie dłuższy czas. Dodatkowo taki zabieg uatrakcyjni wygląd butów.

Jak czyścić glany? 

Na wstępie warto podkreślić, że produkty te praktycznie w całości zostały utworzone ze skóry. Ma ona podobną strukturę jak nasza skóra, przez to wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tutaj samo mycie może nie wystarczyć, trzeba jeszcze zastosować odpowiednie odżywki i zabezpieczyć materiał.

Aby usunąć drobne zabrudzenia, wystarczy zastosować letnią wodę i przetrzeć obuwie wilgotną miękką szmatką. Na rynku są oczywiście dodatkowe detergenty, jednak mogą być one kosztowne. Czarne glany damskie należy następnie osuszyć i zastosować odżywkę. W sezonie zimowym ma ona zmiękczyć strukturę skóry i nadać jej pierwotnego blasku. Na końcu trzeba jeszcze zabezpieczyć buty przed działaniem wilgoci. Najczęściej wykorzystuje się do tego specjalne pasty, które nakładamy na skórę i przecieramy miękką szmatką do uzyskania połysku.

Jak często impregnować skórę?

To zależy od pogody oraz częstotliwości czyszczenia glanów. Podczas ciepłego sezonu dobrze jest zaimpregnować glany nie częściej niż raz na 2 miesiące. Z kolei zimą, obuwie wymaga częstszej pielęgnacji. W tym miesiącu najlepiej stosować preparaty odżywiające co około 4 czyszczenia obuwia.

Aby polepszyć wygląd glanów, można również zastosować dodatkowe kremy przywracające odpowiedni kolor. Pomogą one uzupełnić drobne ubytki i przywrócą obuwiu pierwotny blask. W swoim składzie zawierają one również wosk, co pomoże w konserwacji obuwia na zimę.