środa, 17 kwietnia 2024r.

Jak często można robić RTG zębów? Od czego zależy ilość wykonywanych zdjęć u pacjenta?

photo 1626736903650 2289a3b32ed8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080

Ocena stanu uzębienia wymaga profesjonalnego i indywidualnego podejścia stomatologa do pacjenta. W tym celu specjalista może zlecić także inne dodatkowe badania. Pozwala to na wnikliwą ocenę i postawienie trafnej diagnozy w przypadku występowania pewnych dolegliwości. Jednym z często zlecanych badań jest RTG zębów. Jak często należy wykonywać zdjęcie RTG zębów i jakie informacje można odczytać z tego badania?

RTG zębów – jak często można wykonywać?

Wykonywanie zdjęć RTG zębów pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości, których nie można dostrzec gołym okiem. Oznacza to, że badanie to powinno być wykonywane tyle razy, ile jest to konieczne. Oczywiście istnieją tu pewne zalecenia, aby prześwietlenie zębów Białystok było przeprowadzane nie więcej, niż 2-3 razy w roku, jednak niekiedy istnieje potrzeba wykonania większej ilości zdjęć w tym okresie.

Dawka promieniowania nie jest w tym przypadku duża, ale zawsze muszą być tu konkretne wskazania do tego badania. Obecnie wykorzystywane są nowoczesne urządzenia, dzięki czemu badanie to nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Ma to ogromne znaczenie dla każdego, kto obawia się promieniowania podczas robienia RTG.

Dlaczego nie należy rezygnować z RTG zębów?

Jeżeli specjalista zleci RTG zębów, oznacza to, że jest ono konieczne. Niestety nie ma takiej możliwości, aby ocenić stan uzębienia wewnątrz bez prześwietlenia zębów. Badanie to pozwala również na wychwycenie zmian nowotworowych, gdzie czas ma bardzo ważne znaczenie.

Nie można, więc rezygnować z takich badań, ponieważ może doprowadzić to do poważnych problemów, którym można było w porę zapobiec. RTG może być wykonane nie tylko u dorosłych, ale też dzieci i kobiet w ciąży. W tym ostatnim przypadku kobieta powinna poinformować osobę wykonującą takie badanie, gdyż konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń.

Gdzie wykonuje się RTG zębów?

Badanie, jakim jest RTG zębów, wykonuje się w gabinecie stomatologicznym podczas wizyty. Obecnie każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w sprzęt, który pozwala na pełną diagnozę pacjenta. Warto jednak dodać, że nie wszędzie wykonamy zdjęcie pantomograficzne zębów.

Tutaj nie każdy gabinet posiada tak profesjonalny sprzęt, a więc stomatolog może dać skierowanie, aby pacjent wykonał to badanie w innym miejscu. Na szczęście coraz więcej gabinetów decyduje się na takie urządzenie, dzięki czemu pacjenci nie muszą tracić czasu na wykonywanie dodatkowych badań w innym miejscu.