Ile trwa wyrywanie zęba? Jakie badania warto wykonać przed ekstrakcją zęba?
Usuwanie zęba to ostateczność, jeżeli chodzi o leczenie stomatologiczne. Zabieg ten zazwyczaj wywołuje strach u pacjentów. Jednak zarówno leczenie, jak i wyrywanie zębów jest obecnie na takim poziomie, że żadna czynność wykonana przez dentystę nie wiąże się z odczuwaniem bólu. Co warto wiedzieć przed ekstrakcją zęba i dlaczego nie należy bać się tego zabiegu?
Ekstrakcja zęba – ile trwa?
Czas, jak będzie potrzebny na usunięcie zęba przez stomatologa, zależy od tego, jak bardzo skomplikowany okaże się zabieg. Najczęściej usunięcie zęba trwa około 10 minut, co ma ogromne znaczenie dla każdego pacjenta.
Niestety może się zdarzyć, że zabieg ten będzie trwał znacznie dłużej, co ma miejsce już w bardziej skomplikowanych przypadkach. W takiej sytuacji pacjent może spędzić na fotelu stomatologicznym nawet godzinę.
Pomimo tego, że wyrywanie zęba dla większości pacjentów jest niezbyt przyjemnym zabiegiem nie należy bać się ekstrakcji. Usuwanie zębów niekiedy jest jedynym możliwym rozwiązaniem w przypadku bardzo zniszczonych zębów.
Badania poprzedzające ekstrakcję zęba
Aby ekstrakcja zęba przebiegła bez żadnych komplikacji oraz powikłań dentyści często zalecają prześwietlenie zębów Białystok. Takie badanie pozwoli na ocenę stanu uzębienia i podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyrwania zęba.
Rtg zębów jest jednym z najczęściej przeprowadzonych badań w stomatologii, a co za tym idzie większość osób odwiedzających dentystę miało już okazję wykonywać prześwietlenie zębów. Zęby mogą być wyrywane także pod narkozą, gdzie należy wykonać dodatkowe badania, które są niezbędne do podania znieczulenia ogólnego.
To, jakie dokładnie badania będzie musiał wykonać pacjent jest kwestią indywidualną. Co więcej, na decyzję o tym, jakie badania wykonać wpływa także ogólny stan zdrowia osoby, u której będą usuwane zęby.
Jakie zęby wyrywa stomatolog?
Mogłoby się wydawać, że stomatolodzy usuwają wyłącznie zęby, które są zniszczone przez próchnicę i nie nadają się już do odbudowy. Jednak wbrew pozorom dentysta wyrywa nie tylko zniszczone zęby, lecz także ósemki i zęby zatrzymane. Oznacza to, że nawet pomimo dbania o stan jamy ustnej i regularnego odwiedzania stomatologa może zajść potrzeba ekstrakcji zęba.
Oczywiście, jeśli szybko zareagujemy i usuniemy wskazany ząb, możemy uniknąć innych nieprzyjemnych komplikacji i dolegliwości. Warto wiedzieć, że ekstrakcja zębów jest ostatecznością, ale często wykonanie takiego zabiegu może pozytywnie wpłynąć na pozostałe uzębienie, więc w takiej sytuacji nie powinniśmy zwlekać z wizytą u stomatologa.