piątek, 14 czerwca 2024r.

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy?

Państwowy egzamin na prawo jazdy dla każdego kandydata budzi pewien poziom stresu. Choć powinien być on odbierany raczej jako sprawdzian umiejętności, wielu postrzega go jako jeden z ważniejszych testów w dorosłym życiu. Zarówno część teoretyczna jak i praktyczna budzi silne emocje, choć częściej związane one są z jazdą po mieście. Jak wygląda i ile trwa egzamin praktyczny?

To tylko sprawdzian umiejętności

Egzamin praktyczny ma na celu skontrolowanie zdolności kandydata do jazdy w typowym ruchu ulicznym. Składa się on z szeregu ćwiczeń, które kierowca powinien wykonać prawidłowo. Dopuszczalne są drobne pomyłki, jest jednak cała lista błędów, które automatycznie uniemożliwiają zaliczenie egzaminu.

Tak jak kurs prawa jazdy, egzamin praktyczny rozpoczyna się od manewrów na placu. Tutaj przyszły kierowca musi między innymi w odpowiedni sposób przejechać po łuku, zatrzymać pojazd na wzniesieniu i płynnie z niego ruszyć, a także skontrolować sprawność niektórych podzespołów pojazdu przed pracą. W dalszej kolejności po zaliczeniu tej części kandydat razem z egzaminatorem wyjeżdża na drogę. Podczas tego etapu, egzaminator weryfikuje zachowanie kierowcy w trakcie jazdy i sprawdza nabyte umiejętności teoretyczne, dotyczące parkowania oraz zachowania na skrzyżowaniach.

Ile trwa egzamin praktyczny?

Tutaj właśnie ciężko określić średni czas takiego testu. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach drogowych przeprowadzany jest egzamin, oraz jak dobrze z zadaniami radzi sobie młody kierowca. Podczas jazdy w godzinach szczytu, sprawdzian może przedłużyć się nawet do godziny, ponieważ kandydat i jadący z nim egzaminator mogą dużo czasu spędzić na staniu w korkach.

Jeśli kierowca będzie płynnie wykonywał swoje zadania i nie będzie zbyt dużego ruchu, egzamin może zostać ukończony nawet po 20 minutach. Wszystko zależy od tego, jak szybko zrealizuje on wszystkie zadania, których uczył się chodząc na kurs na prawo jazdy. Kraków jest miejscem, w którym takie szkolenie rzetelnie przygotuje do zdania egzaminu.

Jak podejść do testu praktycznego?

Przede wszystkim warto spróbować opanować stres oraz uwierzyć w swoje możliwości. Kompleksowa i rzetelna nauka jazdy w czasie kursu powinna zagwarantować sukces już za pierwszym podejściem, chyba że kandydat wciąż nie czuje się pewnie za kierownicą pojazdu. W takim wypadku najlepiej skorzystać z dodatkowych lekcji jazdy, które pomogą poćwiczyć przed testem.

Dobrze jest w przeddzień egzaminu zrelaksować się i porządnie wyspać. Tylko z wypoczętym umysłem będziemy w pełni skoncentrowani na realizowanych działaniach. Warto także pamiętać o odpowiednio wczesnym przyjściu do placówki WORD. Unikniemy w ten sposób gorączkowego poszukiwania sali na egzamin teoretyczny czy miejsca oczekiwania na przybycie egzaminatora!