środa, 17 kwietnia 2024r.

Ile kosztuje wynajem samochodu na rok?

photo 1502877338535 766e1452684acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0fHxjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTY1MzkxNjc0Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

Nie każdego stać na nowy pojazd. Niestety koszty obsługi samochodów z salonu mogą być bardzo wysokie. Osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy raczej nie będą mogły sobie pozwolić na zakup ekskluzywnego mercedesa czy samochodu innej słynnej marki. Czy to oznacza, że tacy kierowcy są skazani na poruszanie się autami używanymi? Niekoniecznie, jest jeszcze wynajem samochodu… Jak to działa? I z jakim rocznym kosztem usługi zetknie się użytkownik takiego pojazdu?

Wynajem długoterminowy czasem się opłaca

Choć bardziej popularną formą finansowania samochodu jest leasing, coraz częściej powstają firmy i organizacje oferujące wynajem samochodów. Pod wieloma aspektami, to rozwiązanie okazuje się być znacznie lepsze. Przede wszystkim użytkownik wynajmujący pojazd ma z góry opłaconą usługę serwisową i nie musi martwić się problemami eksploatacyjnymi samochodu.

Po zakończeniu okresu najmu, w przeciwieństwie do popularnych ofert leasingu, nie trzeba wykupywać samochodu. Jeśli użytkownik nadal będzie chciał wykorzystywać auto, może podpisać nową umowę. W przeciwnym wypadku oddaje samochód we wskazanym punkcie i tyle.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy?

Obliczenie faktycznej raty miesięcznej nie jest prostym zadaniem. W główniej mierze wysokość opłat zależy od stanu i jakości pożyczanego samochodu. Wypożyczenie nowego samochodu prosto z salonu wiąże się z koniecznością zapłaty miesięcznej raty w wysokości od 1000 do 2000 zł. W przeliczeniu na rok wychodzi więc około 24 tysiące złotych.

Tańsze są pojazdy z segmentu B oraz C, których zakup również może dla niektórych stanowić spory problem. W tym przypadku całkowita miesięczna rata może wynieść kilkaset złotych. Należy pamiętać, że oprócz podstawowej stawki trzeba jeszcze doliczyć wszelkie dodatkowe ubezpieczenia, które przy wynajmie długoterminowym samochodu mogą być konieczne.

Takie rozwiązanie ma jednak pewne ograniczenia…

Wypożyczony samochód możemy stosować z pewnymi ograniczeniami. Jednym z poważniejszych jest limit kilometrów. Niski przebieg w samochodzie z salonu to spory atut, dlatego dostawcy pojazdów na wynajem dbają o to, by użytkownicy nie zwiększyli go w znaczący sposób. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli przekroczymy limit, lecz będziemy musieli wtedy liczyć się z dodatkowymi opłatami.

W wynajmowanym samochodzie nie da się również wprowadzić żadnych modyfikacji. Decydując się na leasing możemy na przykład zainstalować butlę gazową, która sprawi, że eksploatacja samochodu będzie bardziej ekonomiczna. W przypadku wynajmu długoterminowego nie możemy nic takiego zrobić.