piątek, 29 marca 2024r.

Ile kosztuje polerowanie karoserii? Sprawdź jak dużo zapłacisz za odmłodzenie lakieru

unnamed file 3

Wraz z upływającym czasem eksploatacji, powierzchnia lakieru samochodowego ulega większym zmianom. Przyblaknięcie koloru, obniżenie połysku czy powstawanie kolejnych rys i mikrouszkodzeń to podstawowe objawy codziennego użytkowania. Nie da się za bardzo przed nimi zabezpieczyć, można jednak zniwelować ich skutki wykorzystując polerowanie. Dzięki temu procesowi przywraca się pierwotny wygląd lakieru i poprawia wizualny wygląd pojazdu. Kiedy warto wykorzystać polerowanie?

Czemu polerowanie odświeży kolor?

Lakier znajdujący się na karoserii składa się z kilku warstw, do których należą podkład, kolor bazowy oraz bezbarwna powłoka zabezpieczająca. Oznacza to więc, że drobne zarysowania, które niekoniecznie przebiły się przed wszystkie typy lakieru można wyeliminować zrównując powierzchnię do tego stopnia, że przestaną one być widoczne.

Do tego celu wykorzystuje się specjalne akcesoria polerskie. Hurtownia udostępnia produkty w formie past, mleczka oraz papierów ściernych z drobnym materiałem trącym. Polerowanie często podejmowane jest bezpośrednio przez właścicieli pojazdów. Trzeba jednak tutaj uważać, bowiem niewprawione ręce mogą spowodować liczne przetarcia lakieru.

Jak polerować? Ręcznie czy maszynowo?

Firmy autodetailingowe najczęściej wykorzystują specjalne systemy polerskie. Pozwalają one precyzyjnie i stosunkowo szybko pozbyć się defektów z powierzchni karoserii, a przy tym nie wywołają niekorzystnych przetarć. 

Maszyna do polerowania samochodu pracująca przy wysokich obrotach może znacznie skuteczniej rozprowadzić pastę i zetrzeć wszelkie mikro niedoskonałości. Zwykle przy takim polerowaniu wykorzystuje się pasty przechodząc od produktów o najwyższej gradacji, to tych z mniejszymi ziarnami.

Polerowanie można przeprowadzać również ręcznie, choć nie będzie to łatwe zadanie. Często przygotowanie optymalnej powierzchni zajmuje przy tym sporo czasu i energii, dodatkowo zmniejszona liczba obrotów może spowodować nierównomierne ścieranie lakieru.

Polerować czy lakierować?

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, w którym przypadku zastosować konkretną metodę. Z pewnością lakierowanie jest procesem długotrwałym i stosunkowo drogim, osoby pragnące odświeżyć powierzchnię znacznie częściej sięgają więc po systemy polerskie. Hurtownia zapewnia dopasowane produkty, które nie wpłyną na zniszczenie lakieru, tylko zamaskują jego defekty.

Niestety, nie wszystkie skazy da się usunąć przez standardowe polerowanie. Głębsze rysy, przecinające wszystkie powłoki lakieru będzie trzeba ponownie polakierować. Ten proces wymagał będzie już dodatkowych kosztów, choć, jeśli próbę dotyczy wyłącznie pojedynczego elementu nie są one aż tak wysokie.