czwartek, 21 listopada 2024r.

Ile kosztuje endoskopia u psa? Po co przeprowadza się takie badanie?

photo 1678153188688 0dc45722708acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzNXx8dmV0JTIwdmV0ZXJpbmFyeXxlbnwxfDB8fHwxNzAzODQ1Mjg5fDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Choroby psa mogą być szczególnie niebezpieczne i niekiedy skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Dlatego tak ważne są wizyty u weterynarza i regularna profilaktyka stanu naszego pupila. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w organizmie zwierzęcia nie dzieje się nic strasznego. Jednym z podstawowych badań wykorzystywanych podczas leczenia psa jest endoskopia. Na czym ono polega?

Endoskopia – po co przeprowadza się takie badanie?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu specjalnego urządzenia z małą kamerką do organizmu zwierzęcia. Najczęściej test przeprowadza się przez odbyt lub gardło, niekiedy wykorzystuje się również nozdrza zwierzęcia. Badanie ma zbadać rozwój zmian patologicznych lub zwyrodnieniowych narządów wewnętrznych u naszego pupila.

Profesjonalna endoskopia u psa w prywatnym gabinecie wiąże się najczęściej z wydatkiem kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Takie badanie pomoże zidentyfikować przyczyny dolegliwości czworonoga, jest również pomocne w przypadku wdrożenia leczenia na konkretną chorobę i obserwacji postępów tego procesu.

Kiedy badanie jest wykorzystywane?

Endoskopia ma bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce i leczeniu chorób narządów wewnętrznych zwierzęcia. To podstawowe badanie do ustalania przyczyn problemów pokarmowych czy niewydolności płuc. Endoskopię często przeprowadza się również w celu identyfikacji zmian nowotworowych w organizmie zwierzęcia.

To małoinwazyjne badanie, które jest w pełni bezpieczne dla naszego pupila. Bardzo często przeprowadzane jest przy znieczuleniu ogólnym, przez co pies nie będzie odczuwał żadnych dolegliwości. Zastosowanie sterylnego sprzętu gwarantuje bezpieczeństwo i brak jakichkolwiek powikłań zdrowotnych u zwierzęcia. Na stronie https://vetamicor.pl możemy dowiedzieć się więcej o tym, kiedy wykonuje się takie badanie i dlaczego warto je przeprowadzić.

W jaki sposób przygotować zwierzę na endoskopię?

Kilka godzin przed badaniem nie powinniśmy podawać zwierzęciu żadnego jedzenia. Bardzo często test obejmuje sprawdzenie układu pokarmowego, a zalegająca w jelitach żywność mogłaby zakłócić przebieg badania. Powinniśmy również zadbać o komfort naszego pupila i bezstresową atmosferę.

W dniu badania warto poświęcić psu więcej czasu i uspokoić go przed zbliżającym się wydarzeniem. Nie należy też przychodzić dużo wcześniej do gabinetu weterynaryjnego, ponieważ czas oczekiwania może zadziałać bardzo stresująco na czworonoga.