niedziela, 04 czerwca 2023r.

Grawerowanie na szkle – jak zrobić? Zastosuj technikę laserowania!

unnamed file 9

Unikalny wygląd ekskluzywnych wyrobów jest bardzo istotny. To dzięki odpowiednio skomponowanym kompozycjom dekoracyjnym na opakowaniu, dany artykuł jest rozpoznawalny i od razu wyróżnia się spośród innych. Aby przygotować taki efekt, zwykle wykorzystuje się zróżnicowane techniki zdobienia, takie jak malowanie, sitodruk czy Ink Jet. Jeśli chcemy wykonać oryginalne dekoracje, a także grawerunek, powinniśmy zastosować laserowanie. Jak to działa?

Laserem przygotujesz unikalne wzory

Dzięki odpowiedniej wiązce światła można wypalić wzory na pokolorowanej powierzchni szkła. Zdobienie butelek laserowaniem pomaga przygotować unikalne motywy o skomplikowanej budowie, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia poprzez wykorzystanie standardowych metod.

Wiązka światła padając na powierzchnię z barwnikiem rozpuszcza ją nie wywołując przy tym szkód na powierzchni naczynia. Ze względu na szerokie możliwości regulacji jej średnicy, można przez to wykonać elementy o bardzo niewielkich rozmiarach. Laserowanie butelek sterowane przez zewnętrzne oprogramowanie pozwala stworzyć bardzo unikalne projekty naczyń.

Wykonasz również grawerunek

Z wykorzystaniem wiązki laserowej, możesz również przygotować napisy oraz dowolne grawerunki na powierzchni naczyń. Zastosowanie wiązki światła o odpowiednim natężeniu spowoduje stopienie jedynie niewielkiej zewnętrznej części surowca, przez co nie wpłynie to znacząco na właściwości wyrobu.

Laserowe zdobienie butelek szklanych przeprowadzane jest zwykle na produktach o większej grubości, ze względu na konieczność częściowego przetopienia surowca. Z wykorzystaniem metody można przygotować oryginalne dekoracje, a także nanieść logo producenta oraz nazwę firmy przygotowującej opakowania.

Jakie są zalety laserowania szkła?

Technika pozwala przygotować bardzo skomplikowane wzory stosunkowo niewielkim kosztem. Laserowe zdobienie butelek szklanych daje projektantom ogromne możliwości wzornicze, przez co znacznie łatwiej jest ukończyć optymalny projekt opakowania na ekskluzywne wyroby.

Istotną zaletą lasera jest również możliwość przygotowania dekoracji na newralgicznych punktach butelki, jakimi są szyjka i denko. Wiązką światła, przy odpowiednim ustawieniu naczynia nawet w tych miejscach można wykonać odpowiednie grawerunki oraz motywy barwne. Technika nie wpływa na zmianę właściwości szkła, przez co bez obaw można ją wykorzystać do dekoracji. Dodatkowo laserowanie można z powodzeniem łączyć z innymi metodami zdobniczymi i przez to zyskać jeszcze lepszy efekt.