sobota, 20 lipca 2024r.

Czy warto zlecić rekrutację profesjonalnemu rekruterowi?

photo 1552664730 d307ca884978ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

W procesie rekrutacyjnym powodzenie zależne jest od kilku czynników, a nie zawsze przedsiębiorca, który sam przeprowadza rekrutację jest ich świadom. Dlatego też coraz popularniejsze jest tworzenie w firmie wyspecjalizowanego działu HR, a w nim zatrudnianie osoby zajmującej się tylko rekrutacją.

Nie każdy pracodawca tworzy dla rekrutera osobne stanowisko pracy, gdyż nie codziennie trwają procesy rekrutacyjne. Tym tematem często zajmują się inne osoby z HR-u. Jeżeli jedna mają dużo inne pracy związanej z działem kadr to dobrym rozwiązaniem pozostaje odrębne zlecenie przeprowadzenia rekrutacji zewnętrznemu podmiotowi.

Jak szukać dobrego rekrutera? Czym kierować się przy wyborze?

Zdecydowanie szukając specjalisty w każdej dziedzinie kładziemy nacisk na umiejętności i doświadczenie. Tak samo należy postrzegać rekrutera. Jest to osoba odpowiedzialna za efekt w postaci zatrudnienia dobrze przygotowanego obowiązków pracownika, który szybko odnajdzie się w nowych realiach firmy. Ta odpowiedzialność powoduje, że szukać musimy u rekrutera cech determinujących skuteczne znalezienie pracownika.

Wymienić tu warto cechy osobowości, czyli sumienność, dobrą organizację oraz operatywność. Warto też sprawdzić metody rekrutacyjne, a także upewnić się, że proces rekrutacji będzie trwał krótko i skutecznie. Istotne, by rekruter podszedł do swojego zadania z zaangażowaniem oraz posiadł wiedzę na temat firmy swojego zleceniodawcy tak, aby dobrze oszacować kwalifikacje kandydatów.

Korzyści płynące ze współpracy ze specjalistą?

Rekrutacja od wielu lat zmienia swoją postać. Nie są to już ogłoszenia w prasie, a nawet zamieszczane do tej pory anonse na witrynach ogłoszeniowych w internecie. Dziś, aby znaleźć wykwalifikowanego pracownika można sięgnąć po wyspecjalizowany portal rekrutacyjny. Zlecając rekruterom z doświadczeniem poszukiwania i przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego można liczyć na szybki efekt.

Współpraca z profesjonalnym rekruterem jest korzystna i zdejmuje z przedsiębiorcy dodatkowe obciążenie czasowe. Pozwala na skompletowanie kadry w sposób błyskawiczny i nieangażujący w żaden sposób pracodawcy, aż do ostatniego etapu, czyli podpisania umowy z kandydatem.

Rekruter – na co może liczyć pracodawca?

Samo poszukiwanie kandydatów wiąże się przeglądaniem ogłoszeń, forów internetowych, czy zamieszczaniem własnej oferty pracy. Rekruter z doświadczeniem posiada zazwyczaj bazę kontaktów, tworzoną latami i aktualizowaną systematycznie. To ułatwia mu zadanie, gdyż wśród zapisanych na listach kontaktowych osób jest w stanie wyłuskać najbardziej pasujących kandydatów.