sobota, 20 lipca 2024r.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

photo 1527867285503 73b0f9cc791fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Jeszcze kilka lat temu prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie dotyczące zakupu polisy OC powinny stale znajdować się w samochodzie. Obecnie system teleinformatyczny jest dość rozwinięty, a policjanci w razie kontroli mają wszystkie potrzebne dane o kierowcy pod ręką. Co zatem z dokumentami kierowcy? Czy nadal trzeba je mieć ze sobą?

Prawo jazdy potrzebne? Teraz już nie!

Ze względu na wspomniany system teleinformatyczny kierowcy pojazdów osobowych nie muszą już wozić ze sobą prawo jazdy. W razie kontroli policjant legitymuje nas i wykorzystując numer PESEL sprawdza potrzebne dokumenty dostępne w bazie. W ten sposób ograniczymy ryzyko kradzieży dokumentów lub ich zgubienia w czasie jazdy.

Jedną z możliwości jest także instalacja aplikacji mObywatel. Na kursie prawa jazdy w Krakowie dowiesz się między innymi jak ona działa. To aplikacja, w której możemy pobrać internetowe dokumenty, takie jak karta pojazdu, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. W razie kontroli możemy szybko zaprezentować potrzebne dane funkcjonariuszom, co przyspieszy całą procedurę.

Zaświadczenie o polisie warto mieć przy sobie

Jeśli nie chcemy wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego zakup polisy OC, warto mieć przy sobie przynajmniej numer takiej polisy. Nie chodzi tutaj o rutynową kontrolę policji – w trakcie jazdy możemy potrzebować numeru polisy do spisania danych z innym uczestnikiem ruchu drogowego.

Przy drobnej stłuczce na parkingu często nie trzeba dzwonić po policję, tylko kierowcy dogadują się między sobą. W ten sposób łatwiej uniknąć niepotrzebnych kosztów na mandaty. Do takiej ugody będziemy potrzebować danych osobowych, oraz numeru polisy ubezpieczeniowej, z którego zostaną wypłacone środki na pokrycie strat. Dlatego dobrze jest zaświadczenie trzymać w razie czego ze sobą.

Zdobyłem punkty karne – czy zobaczę je w systemie?

Ewentualne mandaty za przekroczenie prędkości czy inne naruszenia drogowe są na bieżąco zgłaszane przez funkcjonariuszy do centralnego systemu teleinformatycznego. W aplikacji mObywatel możemy na bieżąco śledzić ilość posiadanych punktów karnych za określone przewinienia. System jest szybko aktualizowany i nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań w tej sprawie.

W aplikacji znajdziemy także informacje o tym, czy prawo jazdy w Krakowie zostało zatrzymane przez funkcjonariusza. Dlatego nie opłaca się ryzykować i jeździć bez ważnego dokumentu, ponieważ łatwo będzie tę prawdę zweryfikować.