sobota, 20 lipca 2024r.

Co zabrać na trekking w góry podczas upałów?

photo 1517922349492 b2afba0b38bfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMDh8fHRyZWtraW5nJTIwYWRpZGFzJTIwbmlrZXxlbnwxfDB8fHwxNzE3Mjc2NDMxfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

Dla wielu nie ma lepszego sposobu na spędzanie wolnego czasu niż spacer po ulubionych górskich szczytach. Taka podróż pomaga odprężyć się i zapomnieć o problemach oraz troskach. W trakcie upalnej pogody nie powinniśmy jednak wybierać się na wyprawę bez odpowiedniego przygotowania. O czym szczególnie warto pamiętać?

Bez plecaka ani rusz

W zależności od długości wyprawy powinniśmy dopasować do niej plecak o odpowiedniej pojemności. Na krótszą wycieczkę wystarczy 10 lub 15 litrowy plecak turystyczny, w którym przede wszystkim będziemy przechowywać żywność i dodatkowe cieplejsze ubrania oraz buty górskie. Na kilkudniową wycieczkę górską sprawdzi się większy produkt, w którym umieścimy karimatę, przymocujemy namiot oraz przeniesieniem wszelkie potrzebne akcesoria.

Przed wyprawą w góry dobrze jest sprawdzić, czy szelki i systemy regulacyjne odpowiadają naszym preferencjom. Akcesoria należy też ułożyć w taki sposób, by zadbać o równomierny rozkład ciężaru na plecach. Kilkugodzinny marsz z niewłaściwie przygotowanym plecakiem może wywołać silny dyskomfort.

Jakie buty w góry na upał?

Gdy planujemy prostą trasę po utartych szlakach turystycznych, możemy wykorzystać buty w góry o niskim profilu cholewki. Z reguły są one lżejsze i mniej sztywne od klasycznych górskich wariantów wysokich. Obuwie o niskiej cholewce jest przy tym bardziej przewiewne, dzięki czemu skóra stóp nie będzie się przegrzewać podczas wyprawy.

Takie buty jednocześnie chronią kończyny i zapewniają zwinność ruchów. Grubszy spód skutecznie zamortyzuje kroki i sprawi, że nie będziemy odczuwać nierówności na drodze. Obuwie trekkingowe często wyposażone jest także w wodoodporną membranę, która częściowo zabezpieczy kończyny przed padającym deszczem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W trakcie upalnych dni, kluczowe znaczenie będzie mieć odpowiednie nawodnienie. Nie zapominajmy zatem o zabraniu bukłaka z wodą oraz odpowiedniego zapasu jedzenia. Możemy także dorzucić do plecaka elektrolity w formie tabletek, które pomogą uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów. Dobrym pomysłem będzie także zabranie czegoś słodkiego na wypadek gwałtownego spadku energii.

Pamiętajmy również o środkach ochrony skóry. Przy rozpalonym słońcu nietrudno o oparzenia, zatem krem z odpowiednim filtrem to podstawa. Czapka lub inne nakrycie głowy również jest wskazane na dłuższą wyprawę.