środa, 24 kwietnia 2024r.

Co należy wiedzieć o tomografii komputerowej z kontrastem?

Co należy wiedzieć o tomografii komputerowej z kontrastem?

Tomografia komputerowa to nowoczesne i powszechnie stosowane badanie, które pozwala wykryć wiele ciężkich chorób. W określonych przypadkach, gdy zdecyduje lekarz kierujący, tomografia odbywa się z podaniem kontrastu. W niektórych przypadkach kontrast może spowodować skutki uboczne o różnym nasileniu, w tym nawet zgony. Warto więc pozyskać podstawowe informacje na jego temat oraz zrobić wcześniej wymagane badania.

Po co stosuje się kontrast?

Kontrast to znany od dawna środek cieniujący, który stosowany jest przy diagnostyce obrazowej. Stosuje się go po to, aby polepszyć jakość uzyskanych w badaniu obrazów. Można dzięki niemu zobaczyć więcej szczegółów, przez co uzyskuje się bardziej precyzyjną diagnostykę. Najczęściej stosowanymi środkami kontrastowymi są jod oraz bar.

Skąd biorą się obawy związane z kontrastem?

Dożylne podanie pacjentowi kontrastu może w niektórych przypadkach powodować powikłania. Aby temu zapobiec i zminimalizować ryzyko pacjenci wypełniają specjalną ankietę oraz mają zlecane badania sprawdzające kondycję nerek i poziom TSH.

Kto jest najbardziej narażony na powikłania?

Istnieje kilka grup pacjentów, którzy są bardziej narażeni na powikłania po podaniu kontrastu:

  • osoby, które miały powikłania po podaniu kontrastu w przeszłości
  • pacjenci z alergiami i astmą
  • pacjenci z zaburzeniami nerek i chorobami wątroby
  • pacjenci z chorobami tarczycy
  • chorzy na cukrzycę
  • alkoholicy
  • kobiety ciężarne
  • cierpiący na niewydolność układu krążenia i układu oddechowego.

Jak się przygotować do badania?

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej to przede wszystkim trzy etapy:

  • wykonanie na kilku dni wcześniej badań TSH, GFR i poziomu kreatyniny
  • bycie na czczo w dniu badania
  • zgłoszenie się kilka minut przed badaniem do pielęgniarki w celu założenia wenflonu.

Jak mogą wyglądać ewentualne powikłania?

Należy pamiętać, że kontrast jest dla organizmu substancją obcą, mogą więc nastąpić skutki uboczne, które z reguły są przemijające. Reakcje niepożądane mogą wystąpić natychmiast po podaniu lub do kilkunastu godzin po badaniu. Mogą mieć zróżnicowanie nasilenie i charakter. Może pojawić się ból głowy, pieczenie, wysypka, wymioty, uderzenie gorąca, zawroty głowy, bóle brzucha.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Pacjent w składanych dokumentach może umieścić odmowę podania kontrastu. Brak zgody może wyrazić także radiolog nadzorujący tomografię, jeśli uzna, że występują ważne przeciwwskazania. Do badania należy zgłosić się na czczo. Dobrze jest wypić około litra wody, jednak nie później niż 6 godzin przed badaniem. Po badaniu należy pozostać w poczekalni około 30 minut by sprawdzić czy nie występują działania niepożądane. Następnie należy wypić 1-2 litry wody, by jak najszybciej wypłukać z organizmu środek kontrastujący.