wtorek, 22 października 2024r.

Otrzymałeś niesłuszne wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech? Podejmij kroki, które pozwolą Ci nadal pracować

photo 1496487611274 f4cd790205d2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOHx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Wielu pracowników uważa, że wypowiedzenie umowy o pracę to już koniec zatrudnienia w danej firmie. Poza tym wiele osób myśli wtedy, że są gorsi od pozostałych i zastanawiają się, czy czymś nie zawinili lub, czy ich praca była wydajna. A czy brałeś pod uwagę to, że otrzymane wypowiedzenie może być niezgodne z przepisami, a Ty w żaden sposób nie przyczyniłeś się do swojego zwolnienia? Dowiedz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Wypowiedzenie umowy o pracę – dokument, który nie zawsze jest zgodny z prawem

Niemieccy pracodawcy nie zawsze postępują zgodnie z prawem. Zdarza się, że wręczają wypowiedzenie w Niemczech, które nie jest zgodne z przepisami. Nawet błędy popełnione przez pracodawcę nieświadomie mogą być podstawą roszczeń pracownika.

Jeżeli dodatkowo Ty sam stwierdzisz, że otrzymałeś niesłusznie wypowiedzenie, powinieneś szybko rozpocząć swoje działania. Co możesz zrobić? W takiej sytuacji najlepiej udać się do prawnika, który oceni wypowiedzenie, dzięki czemu dowiesz się, jakie masz szanse działania i które przepisy zostały złamane przez pracodawcę.

Skierowanie sprawy do sądu – czy warto podejmować, aż takie działania?

Czy wiedząc, że otrzymane wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech jest bezzasadne, a Ty mógłbyś dalej pracować w danej firmie lub wyegzekwować inne korzyści dla siebie, zdecydowałbyś się na złożenie wniosku do sądu? W wielu przypadkach jest to jedno z najlepszych rozwiązań.

Nie należy obawiać się sądu, zwłaszcza gdy wiesz, że prawo stoi po Twojej stronie i masz realne szanse na wygranie. Warto skorzystać tu też z pomocy prawnika, który Cię pokieruje, a w razie potrzeby będzie reprezentować przed sądem. Walka z nieuczciwym pracodawcą to jedno z najlepszych rozwiązań, które leżą w Twoim interesie.

Poza tym, istnieją firmy, które zapewniają dochodzenie praw bez ryzyka finansowego. Można m.in. skorzystać z pomocy procesowej, jeżeli sytuacja materialna nie pozwala na pokrycie kosztów adwokackich.

Próba porozumienia z pracodawcą – czy zawsze przynosi oczekiwane efekty?

Czy pracodawca, który wręczył Ci wypowiedzenie, będzie chciał prowadzić z Tobą negocjacje, dotyczące ponownego przywrócenia do pracy? Jest to kwestia indywidualna. Możesz zatem próbować dogadać się z pracodawcą, jednak nigdy nie masz pewności, czy przyniesie to jakiekolwiek efekty.

Bez ustaleń pisemnych, słowne obietnice nie rozwiążą sprawy. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest powierzenie sprawy adwokatowi, który zdecyduje jakie kroki należy podjąć. Wiele rozpraw sądowych kończy się zawarciem ugody, co pozwala na szybkie i satysfakcjonujące zakończenie sprawy.