piątek, 27 grudnia 2024r.

Jak długo schnie tynk gipsowy?

photo 1485083269755 a7b559a4fe5eixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Przygotowanie odpowiedniego tynku wewnętrznego nie należy do prostych zadań i wymaga odpowiedniej wprawy. Każdy krok należy przeprowadzić w sposób rzetelny, dzięki czemu nowo przygotowana warstwa będzie lepiej przylegać do podłoża i nie ulegnie odspojeniu. Stosując agregat tynkarski i zaprawę gipsową łatwiej pokryć powierzchnię ścian. Jak długo będzie schnąć taka powłoka?

Dlaczego warto wykorzystać tynk gipsowy?

Przede wszystkim to mieszanka, która odznacza się doskonałą wytrzymałością. Odpowiednio przygotowana powłoka powinna utrzymać się na ścianie przez wiele lat w niezmienionym stanie. Tynk gipsowy jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci, choć nie należy stosować tego typu zaprawy w pomieszczeniach o zwiększonej ilości pary wodnej.

Tynki gipsowe można również odpowiednio opracować, by uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Dzięki temu to mieszanka bardzo często wykorzystywana do zabezpieczania wewnętrznych części budynków. Stosując agregaty tynkarskie szybko da się pokryć dużą powierzchnię ścian przy stosunkowo niskim koszcie za usługi.

Ile schnie taka zaprawa?

Każdy przypadek jest inny, dlatego nie da się precyzyjnie określić czasu wysychania tynku gipsowego. Przyjmuje się jednak, że na każdy milimetr grubości powłoki potrzeba około 1 dnia. To oznacza, że 8 milimetrowa powłoka zaprawy gipsowej będzie sucha po 8 dniach.

Mowa tu jednak o standardowych warunkach, czyli średniej temperaturze między 20-25 stopni i niewielkiej wilgotności w powietrzu. Jeśli parametry ulegną zmianie, czas wysychania tynku może się wydłużyć. Dlatego producent agregatów tynkarskich nie zaleca wykonywania prac remontowych w okresie zimowym, ponieważ niskie temperatury mogą znacznie utrudnić wysychanie zaprawy.

Tynki maszynowe – jak się je nakłada?

Tego rodzaju zaprawy natryskuje się z pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego z Krakowa. To urządzenie, które samoczynnie przygotowuje mieszankę o odpowiednich proporcjach składników, przez co pracownicy nie muszą się tym zajmować osobiście. Wystarczy wrzucić odpowiednią ilość suchej zaprawy do kosza zasypowego i włączyć urządzenie.

Po przygotowaniu zaprawy można przystąpić do jej aplikacji. W tym celu wystarczy chwycić za pistolet i odpowiednio rozprowadzić tynk po powierzchni ściany. Warto zachować przy tym szczególną ostrożność, ponieważ urządzenie działa pod ciśnieniem. Prace najczęściej zaczynamy od górnej części ściany i przechodzimy płynnym ruchem ku dołowi.