Od kiedy pracownik w Niemczech jest chroniony? Jakie przepisy regulują kwestię zatrudnienia?

Praca za granicą wiąże się z wieloma korzyściami głównie pod względem finansowym. Należy jednak wiedzieć, że wykonywanie swojej pracy za granicą tak samo, jak w Polsce wiąże się z obowiązkiem przestrzegania przez pracownika i pracodawcę pewnych przepisów prawnych. Jak wygląda ochrona pracownika w Niemczech i jak walczyć z nieuczciwym pracodawcą?
Ochrona pracownika w Niemczech – co należy wiedzieć?
Zwolnienie z pracy często powoduje ogromny stres u pracownika, a także sprawia, że dana osoba nie wie, co ma zrobić w takiej sytuacji.
Bardzo przydatną informacją jest fakt, że pracownik może przyjąć wypowiedzenie umowy lub wnieść pozew do sądu dotyczący ochrony przed wypowiedzeniem.
Oczywiście w drugim przypadku wniesienie pozwu musi być uzasadnione, a więc w razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik, powinien w porę zareagować. Szczególne przepisy dotyczące ochrony przed wypowiedzeniem dotyczą pracowników, którzy zatrudnieni są dłużej niż 6 miesięcy w przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 10 osób. Przepis ten określa, kiedy wręczone wypowiedzenie, powinno budzić wątpliwości i w jakich sytuacjach, należy zwrócić się do sądu o rozpatrzenie naszej sprawy.
Uznanie przez sąd wypowiedzenia za nieważne – co dalej?
Jeżeli sąd rozstrzygnie sprawę i wyda pozytywny dla pracownika wyrok, warto wiedzieć, co dalej zrobić. W przypadku wydania takiego wyroku wypowiedzenie zostaje uznane za nieważne. Oznacza to, że dotychczasowe zatrudnienie będzie kontynuowane na takich samych zasadach, jak do tej pory.
Ponadto pracodawca może otrzymać postanowienie o wypłacie wynagrodzenia za cały czas trwania sporu i pozostawania pracownika bez pracy. Złożenie przez pracownika pozwu o ochronie przed wypowiedzeniem jest często ogromną szansę na powrót do pracy. Wszelkie przepisy związane z zatrudnieniem regulowane są przez kodeks pracy Niemcy.
Koszty postępowania sądowego
Jeżeli zdecydujemy się na wniesienie pozwu do sądu, trzeba mieć świadomość tego, że wiąże się to z pewnymi opłatami. Nie da się jednoznacznie określić tej kwoty, ponieważ jest ona uzależniona w dużej mierze od zarobków pracownika i tego, jak długo pracownik pozostaje bez pracy.
Im więcej osoba zatrudniona zarabiała, tym koszty będą wyższe. Dokładne wyliczenie jest możliwe po uzyskaniu odpowiednich informacji związanych z wynagrodzeniem i czasu, przez jaki trwała dana sprawa. W przypadku podejrzenia, że wypowiedzenie zostało wręczone niezgodnie z prawem dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady prawnika, aby uzyskać szczegółowe informacje i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.