wtorek, 30 kwietnia 2024r.

Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest nieskuteczne? Czy można nie zgodzić się z otrzymanym wypowiedzeniem?

unnamed file 2

Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę oznacza, że musimy rozpocząć poszukiwanie nowego zatrudnienia. Do takiej sytuacji może dojść z wielu różnych powodów. Jednak czy wypowiedzenie umowy przez niemieckiego pracodawcę zawsze jest skuteczne i zgodne z obowiązującymi przepisami?

Wypowiedzenie umowy w Niemczech, a jego skuteczność

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę zazwyczaj związane jest z negatywnymi emocjami. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana w momencie, gdy pracownik nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jeżeli już otrzymamy dokument potwierdzający rozwiązanie umowy o pracę, należy sprawdzić, czy takie wypowiedzenie jest skuteczne.

Niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę zawsze musi być zgodne z obowiązującymi przepisami, a więc pracodawca powinien przestrzegać określonych przepisów związanych z przygotowywaniem i wręczeniem wypowiedzenia. Często sam pracodawca może nawet nie być świadomy, że wypowiedzenie jest nieskuteczne.

Kiedy wypowiedzenie staje się nieskuteczne?

Jednym z elementów powodujących, że wypowiedzenie jest nieskuteczne to podanie nieprawidłowej długości okresu wypowiedzenia. Jednak tutaj takie wypowiedzenie może zamienić się w wypowiedzenie złożone skutecznie. Oczywiście to, czy taka sytuacja jest możliwa, zależy przede wszystkim od okoliczności oraz przepisów, które regulują tę kwestię.

Niezwykle ważna jest też forma wypowiedzenia. Dokument musi być w formie pisemnej, gdyż jest to jedyna dopuszczalna możliwość poinformowania o chęci rozwiązania umowy o pracę.

Poza tym trzeba także pamiętać o własnoręcznym podpisie. Jeżeli zabraknie tego elementu wypowiedzenie, będzie nieważne. Przygotowując ten dokument nie można pominąć żadnej ważnej kwestii, ponieważ może to doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji mających wpływ na skuteczność złożonego wypowiedzenia.

Czy można odwołać się od otrzymanego wypowiedzenia?

Bez względu na to, czy otrzymane wypowiedzenie jest skuteczne, czy też nie pracownik może się z nim nie zgodzić. W takiej sytuacji należy jak najszybciej złożyć pozew do sądu, ponieważ maksymalny czas wynosi 3 tygodnie od otrzymania wypowiedzenia.

Jeżeli chcemy skierować sprawę do sądu dobrym rozwiązaniem, jest skorzystanie z pomocy prawnika. Co więcej, możemy starać się także o zwolnienie z kosztów sądowych.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy pracownik i pracodawca doszli do porozumienia i wyrażają chęć kontynuacji współpracy. Wtedy zatrudnienie jest kontynuowane na dotychczasowych warunkach.