piątek, 27 grudnia 2024r.

Gwintowanie – jakie obroty? Jakie wyróżniamy rodzaje gwintowania?

unnamed file 3

Jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu skrawaniem jest gwintowanie. To właśnie za pomocą gwintowania możemy kształtować gwinty na zewnątrz oraz wewnątrz. W zależności od tego, jaką dokładnie pracę chcemy wykonać, należy dobrać urządzenie. W zakładach produkcyjnych korzysta się z gwintowania maszynowego, które pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych prac.

Jakie obroty podczas gwintowania?

Warto wiedzieć, że oprócz samych obrotów bardzo ważny jest rodzaj gwintu, który użyjemy. Wielkość wiertła zawsze musi być mniejsza, niż samego otworu, jaki wykonamy. Właśnie dlatego należy zwracać na to szczególną uwagę.

Natomiast w przypadku obrotów do obliczeń korzysta się ze specjalnego wzoru, który umożliwia ustawienie odpowiednich parametrów. Każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy powinien przejść szkolenie, które przygotuje go do wykonywania określonych czynności.

Jeżeli dana osoba nie zostanie przeszkolona gwintowanie na tokarce, może być źle wykonywane. Poza tym podczas pracy liczy się także bezpieczeństwo pracownika i innych osób.

Co obejmuje gwintowanie maszynowe

Jak wiadomo gwintowanie maszynowe jest bardzo popularne w zakładach produkcyjnych specjalizujących się w produkcji części, jednak co dokładnie ono obejmuje? Taki rodzaj obróbki możemy wykonywać na tokarce, wiertarko – frezarce, lub przy użyciu innych narzędzi.

Do tego typu prac coraz częściej stosuje się maszyny CNC, których obsługa jest dosyć prosta, a wykonywana praca przebiega dużo szybciej. Takie maszyny pozwalają na precyzyjną obróbkę. Jest to szczególnie ważne podczas dalszej produkcji.

W tym przypadku gwintowanie musi przebiegać szybko, a więc należy zaprogramować tak urządzenie, aby obroty nie były zbyt wolne. Umożliw to dokładną obróbkę, dzięki czemu otrzymane elementy będą zgodne z wymaganiami.

Gwintowanie za pomocą maszyn – zalety

Jeżeli chcemy uzyskać dobrą jakość obrabianych elementów, warto zainwestować w profesjonalną maszynę, która wpłynie na jakość gwintowania. Zalet korzystania z takich maszyn jest dużo, co zwiększa zainteresowanie potencjalnych klientów.

Oprócz zwiększonej produkcji możemy także liczyć na lepszy komfort pracy. Jeżeli dany pracownik dysponuje odpowiednią wiedzą nie musimy się obawiać, że wykonywanie różnych czynności będzie sprawiało jakiekolwiek problemy.

Co więcej, w maszynach CNC nie ma konieczności używania chłodziwa. Poza wyżej wymienionymi zaletami można wyróżnić także inne korzyści wynikające z gwintowania za pomocą maszyn, a więc naprawdę warto skorzystać z takiego rozwiązania.