piątek, 26 kwietnia 2024r.

Umowa B2B – co to jest? Czemu warto z niej skorzystać?

unnamed file 2

Przy standardowych modelach współpracy, zwykle nawiązywana była ona między przedsiębiorstwem a osobą prywatną. Obecnie, coraz częściej  wykorzystywana jest nowa forma B2B, która łączy działaniem 2 podmioty gospodarcze. Może to przynieść sporo korzyści, jednocześnie niesie ze sobą liczne obowiązki, które spoczywają na obydwu stronach. Znacznie łatwiej obsłużyć taką formę działalności, gdy współpracuje z nami odpowiednia kancelaria prawna. Usługi są przydatne zarówno dla mniej jak i bardziej doświadczonych firm. Jak przebiega współpraca na umowie B2B? I dla kogo jest to opłacalny sposób kooperacji?

Czym jest B2B?

To akronim od anglojęzycznego zwrotu „business to business” oznaczający zwykle porozumienie dotyczące współpracy pracodawcy oraz pracownika, który jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Taka forma działania jest korzystna przede wszystkim ze względu na wyższe zarobki. Ponadto umowa B2B umożliwia realizację projektów na własną rękę i stanowi szansę na rozwój działalności przez samodzielne podejmowanie dodatkowych zleceń. Kontrakt wykorzystywany jest często przy zatrudnianiu projektantów, specjalistów od reklamy, copywrittingu oraz freelancerów.

B2B dobre dla każdego

Głównym powodem wybierania umowy B2B zamiast typowej umowy o pracę jest znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W przypadku standardowego kontraktu pracodawca odpowiada za pokrycie kosztów ubezpieczenia pracownika, obowiązkowych składek emerytalnych oraz podatków, co może być problematyczne. Radca prawny pomoże w obsłudze systemu, jednak i tak koszty zatrudnienia pojedynczego pracownika mogą być bardzo wysokie.

W przypadku kontraktu B2B większość tych stałych opłat nie jest pokrywana przez pracodawcę. Na podstawie umowy wystawiana jest faktura VAT, a osoba zatrudniona w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej samodzielnie reguluje kwestie podatkowe firmy. Niesie to zarówno korzyści jak i minusy. Przede wszystkim jednak, kwota wynagrodzenia jest znacznie wyższa, a pracodawca nie odpowiada w tym przypadku za koszty utrzymania pracownika.

To jednak również obowiązki

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, decydujący się na ten typ współpracy nie jest jednak zwolniony od wszystkich kosztów. Warto zauważyć, że podobnie jak inne przedsiębiorstwa, również i on musi regulować koszty prowadzenia firmy, związane z obowiązkowymi składkami ZUS, usługami księgowymi czy wsparciem, które kierują kancelarie prawnicze. Kraków jest miastem, w którym koszty tych ostatnich operacji mogą być wysokie.

Czy finalnie ten typ umowy jest więc opłacalny? To zależy… Ważny jest przede wszystkim sposób rozliczania jednoosobowej działalności oraz ilość dodatkowych usług wdrażanych przez przedsiębiorcę. Liczy się również odpowiednia wiedza w kwestii podatkowej oraz ilość zleceń, która przekłada się na wysokość całkowitą dochodu.