piątek, 29 marca 2024r.

Ósma klasa i co dalej? Jak pomóc dziecku wybrać dalszą edukację?

photo 1472220625704 91e1462799b2cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzMnx8bGVhcm5pbmclMjB0dXRvciUyMHRlYWNoZXJ8ZW58MXwwfHx8MTYzNTI0Nzc4Mwixlibrb 1.2.1q80w1080

 

Wybór szkoły średniej to dla większości dzieci bardzo stresująca sytuacja. Zdają sobie sprawy, że ten wybór nie powinien być przypadkowy, jeżeli przez następnych kilka lat mają podążać wybraną przez siebie drogą. Dla każdego z nas jakakolwiek zmiana wiąże się z dużym stresem i niechęcią podejmowania ryzykownej decyzji.

Dziecko powinno podjąć ostateczną decyzję samodzielnie.

Rolą rodzica nie jest zdecydowanie o dalszej drodze edukacji dziecka. Jego zadaniem jest wspierać, podsuwać rozwiązania, mobilizować. Jednak nic na siłę. To ósmoklasista będzie ponosił konsekwencje tej decyzji, dlatego powinna być przemyślana, ale jego własna. W tym punkcie zaczyna się jego samodzielność.

 

Na czym oprzeć swoją decyzję?

Jako rodzic wiesz, czy nauka przychodzi twojemu dziecku z łatwością, czy idzie raczej opornie. Czy Twoje dziecko jest świadome własnych talentów? Może nie być dobre z przedmiotów ścisłych, ale cechuje go duża empatia i cieszy się sympatią wielu osób, którzy uważają, że im pomaga? Możliwe, że nie umie napisać rozprawki bez popełniania błędów, ale potrafi naprawić swój komputer i Twój przy okazji też. To ważne, żeby dziecko, zwłaszcza takie, które ma słabsze oceny, miało świadomość własnych umiejętności. Może one nakierują go na najlepszą odpowiedź na pytanie: co chce robić w życiu?

Jaki ma wybór, gdzie szukać informacji?

Szukanie odpowiedniej szkoły to długi proces. Wybór jest naprawdę duży. Na zebraniach pojawiają się przedstawiciele szkół, którzy zachęcają uczniów do swojej placówki. Warto korzystać z takich spotkań. Jeżeli jest taka możliwość pojawić się podczas „drzwi otwartych” danej szkoły. Zobaczyć ją od środka, poznać atmosferę, wyposażenie i klasy tematyczne, dowiedzieć się więcej o programie i sposobie nauczania. Wbrew pozorom, że wszystkie jednostki podlegają temu samemu ministerstwu, każda ze szkół jest inna, ponieważ prowadzona jest przez innych dyrektorów i nauczycieli.

Po szkole podstawowej uczeń może kontynuować naukę w szkole średniej (technikum lub liceum) lub szkole branżowej uczącej konkretnego zawodu. Każdą z tych szkół kończy egzamin maturalny. Czy dziecko ma zamiar kontynuować swoją naukę na studiach? Czy ma konkretne zainteresowania, które chce rozwijać? Sprecyzowane plany na przyszłość? Większość uczniów jeszcze nie wie, co chce robić w życiu. Na tym etapie to nic złego. Wybierając szkołę średnią o charakterze ogólnym, mają kolejnych kilka lat na dowiedzenie się tego. To właśnie jest czas poszukiwań samego siebie, próbowania nowości, decydowania.

Jako rodzic musisz przygotować się na niezdecydowanie swojej pociechy. Pamiętaj, że zawsze powinno mieć świadomość, że ma w tobie oparcie. Złe decyzje zdarzają się każdemu. W wieku nastu lat wiele można zmienić w swoim życiu np. szkołę, jeżeli okaże się, że to jednak nie ta.