piątek, 19 kwietnia 2024r.

Odzież robocza, kto z niej może skorzystać?

unnamed file 3

Hala produkcyjna, warsztat samochodowy, fabryka, szpital lub laboratorium, łączy je jedno – każdy zatrudniony w takich miejscach powinien posiadać zamienną odzież roboczą. Przepisy BHP jasno określają, w jakich sytuacja odzież robocza powinna być uwzględniana przez pracodawcę.

Jest to wyposażenie, które chroni osobistą odzież pracownika, a tym samym musi spełniać odpowiednie warunki. Nie jest to stricte, odzież ochronna, która zabezpiecza zdrowie, a nawet życie, ale również musi posiadać odpowiednie właściwości.

Odzież robocza – dobry projekt

Ubranie robocze powinno być w odpowiedni sposób zaprojektowane. Pracownik często zakłada je na własną garderobę, więc musi być w odpowiednim rozmiarze. Ważnej także, by dobrze kryła wszystkie elementy prywatnej odzieży, takie jak kołnierzyk, mankiety, lub nogawki spodni.

W niektórych zawodach odzież robocza stanowi zastępstwo prywatnego ubrania. Wówczas powinna być uszyta z odpowiednich materiałów, tak by nie była zbyt cienka. Tu istotne jest również zachowanie odpowiedniego rozmiaru, bo wygoda w pracy jest jednym najważniejszych jej warunków.

Materiał na odzież roboczą

Głównymi materiałami, z których wykonywana jest odzież robocza jest bawełna, poliester,  flanela i połączenie bawełniano-poliestrowych tkanin. Proste koszule z bawełny zapewniają dobrą przewiewność, są lekkie oraz hipoalergiczne. Grubsza bawełna w postaci flaneli doskonale sprawdza się w chłodniejszych warunkach.

Poliester jest łatwym w czyszczeniu materiałem i z niego powstają przeważnie fartuchy. Połączenie tego materiału z bawełną zapewnia dobrą ochronę odzieży. Taka tkanina jest mniej podatna na uszkodzenia i rozdarcia.

Gdzie szukać odzieży roboczej?

Niektóre ubrania robocze mogą być nabyte w zwykłym markecie. Będą to koszulki, koszule z długim rękawem oraz bluzy zastępcze. Warto przy okazji zakupu zwracać uwagę na jakość wykonania, a także skład tkaniny, pamiętając, że nieodpowiednio dobrane ubranie robocze nie ochroni w odpowiedni sposób własnej odzieży.

Jednakże, takich które skutecznie ochroną odzież pracownika warto szukać w sklepach z artykułami BHP. Odwiedzenie profesjonalnego miejsca pozwoli na zakup odpowiednio chroniącej dzieży. Zawsze możliwe jest dopasowanie jej tak pod względem materiałowym, jak i kolorystycznym do wykonywanego zawodu.

Pracownicy fizyczni, którzy mogą mieć styczność z czynnikami brudzącymi muszą, w myśl przepisów, posiadać odzież roboczą. W tym względzie, nawet jeśli zakupu dokonuje pracownik, to może on od pracodawcy uzyskać odpowiedni ekwiwalent.