piątek, 29 marca 2024r.

Jak zrobić prawo jazdy? Sprawdź jak przejść proces egzaminowania krok po kroku!

Jak zrobić prawo jazdy? Sprawdź jak przejść proces egzaminowania krok po kroku!

Bez prawa jazdy może dziś być ciężko. Licencja umożliwi sprawne przemieszczanie się do pracy czy szkoły. Dlatego warto dość szybko postarać się o ten ważny dokument. Niestety nie jest to takie proste. Aby uzyskać prawo jazdy, trzeba załatwić szereg formalności i zdać egzamin. Jak się do tego przygotować?

W pierwszej kolejności wybierz dobry ośrodek szkoleniowy

Od tego właściwie zależy, czy odpowiednio przygotujesz się do zdania egzaminu. Teoretycznych oraz praktycznych umiejętności dostarczy Ci dobra szkoła nauki jazdy. Kraków jest jednym z miast, w którym możesz skontaktować się z naszą firmą.

Wybór ośrodka nie powinien być pochopny, wiele instytucji ma nieprzychylne opinie wśród kursantów. Warto przed zapisem sprawdzić placówkę, przeglądając opinię i osobiście dowiadując się odnośnie programu kształcenia. Często dobierając kurs kierujemy się wyłącznie ceną lub czasem trwania – w rzeczywistości możemy jednak na tym stracić!

Co należy zrobić przed szkoleniem?

W pierwszej kolejności trzeba wyrobić sobie tzw. profil kandydata na kierowcę. Można to zrobić składając w odpowiednim starostwie wniosek, w którym zawieramy podstawowe dane. Po uzyskaniu indywidualnego numeru kandydata możemy zapisać się na kurs na prawo jazdy.

Zazwyczaj trwa on maksymalnie 2-3 miesiące, choć można uczestniczyć w kursie przyspieszonym, który zwykle ograniczony jest do trzech tygodni nauki. Podczas zajęć uczestnik będzie miał możliwość wysłuchania 30-godzinnego wykładu teoretycznego oraz musi zaliczyć 30 godzin jazdy. Pomyślnie zdany test wewnętrzny świadczy o zakończeniu kursu i upoważnia do podejścia na egzamin państwowy…

Jak wygląda egzamin w WORD?

Przed zdobyciem upragnionego prawa jazdy, kandydat musi wykazać się zdobytą wiedzą przed państwowym egzaminatorem. Do testu mogą przystąpić wyłącznie osoby pełnoletnie, które ukończyły kurs prawa jazdy.

Sprawdzian składa się z dwóch części. W pierwszej kandydat udziela odpowiedzi na 30 pytań teoretycznych poprzez specjalną aplikację. Dotyczą one głównie podstawowych sytuacji na drodze, zachowania na skrzyżowaniach oraz znajomości znaków czy zasad udzielania pierwszej pomocy.

Po pozytywnie zaliczonym teście następuje egzamin praktyczny. On również składa się z dwóch części… Na początku sprawdzane są podstawowe umiejętności obsługi pojazdu na placu manewrowym. Tutaj zadaniem kandydata będzie między innymi jazda po łuku czy ruszanie z ręcznego na wzniesieniu.

Jeśli wszystkie punkty zostaną zaliczone, kandydat z egzaminatorem wyrusza na drogę. W trakcie tej części sprawdzane jest opanowanie umiejętności poruszania się po drodze. Długość jazdy może być zróżnicowana – zazwyczaj jednak test trwa maksymalnie godzinę.