środa, 28 lutego 2024r.

Jak upiększyć parapet w mieszkaniu i dlaczego warto postawić na kwiaty doniczkowe?

photo 1485841890310 6a055c88698acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0MHx8Z3JlZW4lMjB3YWxsJTIwcGxhbnRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ4MTc5ODQixlibrb 1.2.1q80w1080

Upiększanie domu zwykle rozpoczyna się od wyboru odpowiednich ozdób na wybrane miejsca. Gołe parapety okienne wewnętrzne i zewnętrzne aż proszą się o ustawienie na nich różnych dekoracji przestrzennych. Zwykle są to kwiaty, które wiele osób traktuje jako nieodłączną część swojej przestrzeni życiowej.

Kwiaty na parapecie z pewnością dają poczucie spójności z naturą, a jednocześnie są dopełnieniem aranżacji całego wnętrza domu. Warto w związku z tym wysilić wyobraźnię i wybrać odpowiednie kwiaty doniczkowe. Sklep z takimi produktami zwykle zatrudnia specjalistę w tej dziedzinie, który może podpowiedzieć, co najlepiej sprawdzi się na kwiecistym parapecie.

Sztuczne czy żywe kwiaty doniczkowe na parapet?

Wiele osób nie wyobraża sobie wnętrz ozdobionych sztucznymi roślinami. Poniekąd jest to zrozumiałe, gdyż żywa roślinność wa wiele właściwości działających terapeutycznie na ludzką psychikę. Jednocześnie warto pamiętać, że żywe kwiaty są ściśle powiązane z mikroklimatem w domu i nie zawsze prawidłowo się rozwijają.

Sztuczne kwiaty doniczkowe to opcja, z której każdy może skorzystać. Piękna roślinność, którą oferują dystrybutorzy, niezależna jest od warunków panujących w pomieszczeniu. Możemy zdecydować się na estetyczne zielone, duże liście jak również na wielobarwne egzotyczne kwiaty. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób zabieganych i niemających czasu na pieczołowitą pielęgnację roślinności w domu.

Parapet zewnętrzny i wewnętrzny, jakie kwiaty wybrać?

Wybór kwiatów na parapet, w przypadku żywej roślinności, jest obwarowany warunkami, jakie panują w danym miejscu. Nasłoneczniony parapet daje wiele możliwości postawienia donic z roślinami lubiącymi dużo światła. Natomiast parapety od strony północnej, które są mniej oświetlone, gwarantują dobry rozwój kwiatom lubiącym rozproszone światło słoneczne.

Istotne jest, by na parapecie zewnętrznym posadzić rośliny na tyle wytrzymałe na niskie temperatury, aby przetrwały zimę. Natomiast kwiaty na wewnętrzny parapet muszą być dopasowane do temperatury i wilgotności powietrza. Szczególnie jest to istotne, gdy parapety znajdują się nad kaloryferami, które miejscowo wysuszają środowisko.

Kwiaty uniwersalne na parapety, czyli zalety sztucznej roślinności

Problem z wyborem rodzaju kwiatów znika w przypadku sztucznej roślinności. Możemy zdecydować się na dowolny rodzaj dopasowany do naszej wizji wyglądu parapetu. Wyśmienitym pomysłem na zewnętrzny parapet są pnące rośliny, które sprytnie można przymocować wokół framug okiennych. Ciekawe są również wiszące girlandy zasłaniające być może nieciekawą ścianę pod parapetem.