wtorek, 23 kwietnia 2024r.

Dysplazja u psa jak rozpoznać? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

photo 1617639251705 2ac4c485d83ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMnx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE2NDYzMDI4NjQixlibrb 1.2.1q80w1080

Dysplazja to schorzenie, z którym możemy najczęściej spotkać się w przypadku psów. Choroba ta początkowo może rozwijać się niezauważalnie dla właściciela. Jeżeli jednak zauważymy, że z naszym czworonogiem zaczyna dziać się coś złego nie należy zwlekać z wizytą u weterynarza. Poza tym warto wiedzieć, jak rozpoznać dysplazję u psa, ponieważ wtedy możemy znacznie wcześniej zainterweniować.

Jak rozpoznać dysplazję u psa?

Objawy dysplazji są dosyć charakterystyczne, ale nie każdy jest w stanie powiązać je z dysplazją. Jednym z takich objawów jest niechęć do aktywności fizycznej. Oprócz tego pies bardziej ostrożnie, niż dotychczas składzie się i wstaje, a jego chód staje się sztywny.

Poza tym pies może mieć problem z poruszaniem się tuż po odpoczynku, czy wskakiwaniem na wyższe powierzchnie. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w poruszaniu się naszego czworonoga, trzeba szybko reagować.

Taka reakcja pozwoli na wdrożenie leczenia, a tym samym poprawę stanu zdrowia psa. Weterynarz z celu potwierdzenia diagnozy wykona badanie na dysplazję u psa, które potwierdzi lub wykluczy schorzenie.

Czy dysplazja u psa jest niebezpieczna?

Jak każde schorzenie u psa tak samo i dysplazję należy leczyć. Niepodjęcie leczenia spowoduje, że choroba będzie postępować, co negatywnie wpłynie zarówno na samopoczucie czworonoga, jak i zdrowie.

Nieleczona dysplazja w niektórych sytuacjach może doprowadzić do zwichnięcia, a wtedy zmiany mogą być już nieodwracalne. Dysplazja jest schorzeniem, które wywołuje dolegliwości bólowe. Niestety pies nie jest w stanie zakomunikować nam, że odczuwa ból, dlatego sami powinniśmy być czujni, jeżeli chodzi o stan zdrowia zwierzęcia.

Leczenie tego schorzenia zawsze przynosi wiele korzyści. Co więcej, rozwój choroby może zostać opóźniony lub całkowicie zatrzymany. Jednak ostatecznie efekty leczenia uzależnione są od wieku, zaawansowania choroby oraz ogólnego stanu zdrowia psa.

Jak wygląda leczenie dysplazji?

Wyróżniamy dwie metody leczenia dysplazji u psa. Pierwszą z nich jest leczenie zachowawcze, natomiast druga to leczenie chirurgiczne. W przypadku leczenia zachowawczego należy zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną.

Często stosuje się tu również witaminy oraz inne składniki odżywcze, które uzupełniają codzienną dietę. Leczenie operacyjne, jak sama nazwa wskazuje jest już bardziej inwazyjną metodą. Jeżeli jednak weterynarz stwierdzi, że taka forma leczenia będzie najlepsza nie powinniśmy podważać opinii specjalisty.