czwartek, 20 stycznia 2022r.

Czy drzwi z doświetlami są bezpieczne?

unnamed file 1

Domy budowane według aktualnych trendów designerskich często opatrzone są dużą ilością przeszkleń. Nasuwa się zatem pytanie, czy takie rozwiązanie jest gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców domu. Szkło, jak wiadomo jest materiałem mało odpornym na rozbicie, a to wiąże się z możliwością włamania.

Jednakże współczesne technologie pozwalają na wykorzystanie tego niezwykle dekoracyjnego materiałów w wielkich połaciach szyb okiennych oraz wokół drzwi. Szczególną uwagą cieszą się doświetla boczne lub górne wokół drzwi, gdyż nadają domowi wyjątkowo eleganckiego stylu. Odpowiednio dobrane przeszklenia powinny jednak zachować wysokie parametry tak bezpieczeństwa, jak i energooszczędności.

Jak wygląda konstrukcja doświetli?

Drzwi wejściowe do domu nie są już tylko zwykłym przejściem z zewnątrz do wewnątrz i odwrotnie. Mają za zadanie spełniać funkcję użytkową, a także być ewidentna wizytówką domu. Doświetla drzwiowe wokół strefy wejściowej z całą pewnością są elementami podnoszącymi walory estetyczne całego wejścia.

Konstrukcja i drzwi i doświetli powinna charakteryzować się dwiema rzeczami, poza wyglądem. Oba elementy muszą zapewniać pełną szczelność, tak aby zapobiec utracie ciepła, a także zapewnić bezpieczeństwo. To wiąże się z zastosowaniem wysokiej jakości szkła oraz odpowiednich warstw izolacyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu ładnego wyglądu.

Jak zbudowane są doświetla?

Konstrukcja doświetli produkowanych we współczesnej technologii pozwala zapewnić maksimum bezpieczeństwa i dobrą izolację. Efekt ten uzyskany jest przez zastosowanie kilku warstw szyb, przeważnie trzech, o wzmocnionej konstrukcji. Przestrzeń między nimi wypełniona jest argonem.

To pozwala na uzyskanie niezwykle wytrzymałej i trwałej konstrukcji, która zapewnia bezpieczeństwo i szczelność. Szklane szybki wokół drzwi mają dodatkowo szereg zabezpieczeń chroniących ten obszar wejścia przed uszkodzeniem. Dodatkowo walory izolacyjne poprawia odpowiednio wypełniona rama doświetli, zazwyczaj pianą PUR.

Czy doświetla są funkcjonalne?

O tym, że doświetla są piękne, wie każdy. Dekorują wejście nadając domowi niepowtarzalnego stylu. Jeżeli są to elementy dobrze zamontowane pozwolą na zatrzymanie ciepła wewnątrz oraz nie będą łatwe do uszkodzenia.

Poza tymi walorami maja szereg dodatkowych atutów. Jednym z ważniejszych jest chociażby to, że rozświetlają wewnętrzną strefę wejściową, nadając również wnętrzu niezwykłego wyglądu. Inną zaletą jest to, że przez doświetla, przede wszystkim boczne, zawsze można sprawdzić co dzieje się na zewnątrz wokół drzwi.