czwartek, 20 stycznia 2022r.

Co warto wiedzieć przed otwarciem pracowni krawieckiej?

Co warto wiedzieć przed otwarciem pracowni krawieckiej?

W Polsce bardzo dużo kobiet zajmuje się hobbystycznym szyciem na maszynie. To niezwykle przyjemne i kreatywne zajęcie bardzo często staje się sposobem na życie i stanowi przedmiot działalności gospodarczej. Jest to biznes, z którym można wystartować stosunkowo łatwo, jednak aby osiągnąć sukces na rynku warto przestrzegać kilku zasad.

Co jest potrzebne, aby otworzyć działalność krawiecką?

Aby móc działać w branży krawieckiej z pewnością będzie potrzebny sprzęt i odpowiednio duże pomieszczenie do pracy. Wstępne inwestycje, na które potrzeba co najmniej kilkunastu tysięcy można sfinansować z pomocą dotacji udzielanych przez urzędy pracy. Aby produkować odzież, zabawki czy prowadzić punkt napraw z pewnością niezbędne będą także umiejętności. Choć samo prowadzenie małej pracowni nie wiąże się z koniecznością ukończenia szkół czy kursów, zawsze warto mieć dyplomy i certyfikaty, które podnoszą prestiż i świadczą o profesjonalizmie wykonawcy. Jeśli chodzi o sprzęt, to niezbędna będzie maszyna podstawowa, maszyna overelock, żelazko ze stacją parującą i duży stół do krojenia.

Jaką firmę krawiecką otworzyć?

Jest bardzo dużo możliwości świadczenia pracy w zakresie krawiectwa. Najbardziej znane to oczywiście szycie miarowe i poprawki krawieckie. Oczywiście można pójść w takim kierunku, jednak są także inne drogi. Obecnie wiele osób zajmuje się szyciem ubranek dla dzieci, szyciem tekstyliów domowych albo szyciem sukien wizytowych. Warto podkreślić, że działalność krawiecka nie musi mieć stacjonarnego charakteru. W dzisiejszych czasach bardzo dobrze sprawdza się krawiectwo połączone ze sprzedażą wysyłkową. Taka osoba może zajmować się szyciem choćby w zaciszu własnego domu, a swoje projekty oferować na portalach sprzedażowych i platformach rękodzieła. Wiele osób samodzielnie uszyte ubrania sprzedaje też poprzez portale społecznościowe i ogłoszeniowe. Jeśli z kolei ktoś zdecyduje się prowadzić stacjonarny punkt krawiecki, to może to połączyć ze sprzedażą pasmanterii czy tkanin. Na rynku znajdziemy także punkty, gdzie oferowana jest sprzedaż firan szytych na zamówienie czy haft komputerowy. Z kolei w sieci można zarabiać dzięki tworzeniu własnych wykrojów i sprzedawaniu ich. Są także osoby, które organizują krawieckie kursy i szkolenia online.

Jakie jeszcze inwestycje trzeba poczynić tworząc pracownię krawiecką?

Z pewnością warto zakupić podstawowe przybory takie jakie jak: manekiny, noże krążkowe, maty samogojące, profesjonalne nożyce, igły, nici. Otwierając firmę krawiecką trzeba liczyć się z tym, że na wstępie konieczne będzie zainwestowanie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczyć trzeba będzie także na tkaniny i dzianiny. Aby można je było nabyć w atrakcyjnej cenie, konieczne jest kupowanie ilości belkowych, co oznacza konieczność zamrożenia znacznych środków.